Felieton Gwiazdowskiego: Oto dlaczego rząd tak dba o najniższe wynagrodzenia

"Łaskawy rząd w swojej łaskawości chce podwyższyć łaskawie minimalne wynagrodzenie"
"Łaskawy rząd w swojej łaskawości chce podwyższyć łaskawie minimalne wynagrodzenie"123RF/PICSEL
Im wyższe najniższe wynagrodzenie, tym rząd więcej zabiera. To jest główny powód, dla którego tak dba o te wynagrodzenia. A przecież wynagrodzenie to nie jedyny koszty zatrudnienia.
Im wynagrodzenie minimalne jest wyższe, tym niższa jest szansa na znalezienie pracy przez osoby, które są do niej nieprzygotowane i mogą jedynie wykonywać stosunkowo proste czynności. Wynagrodzenie minimalne jest bowiem z założenia wyższe niż rynkowa wartość pracy niektórych pracowników - inaczej nie byłoby potrzebne.
W ostatnich latach rynek sam sprawił, że wynagrodzenia w skali kraju rosną. Rząd sprytnie pokazywał, że to jego zasługa. I to jest kolejna korzyść rządu - tym razem polityczna. Ale czy po pandemii nadal tak będzie? A to już nie będzie zmartwienie tego rządu.

Zobacz również:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?