Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Euro może negatywnie wpłynąć na konkurencyjność naszej gospodarki

Jak powiedział PAP minister finansów Mateusz Szczurek - największym zagrożeniem związanym z członkostwem w strefie euro jest niebezpieczeństwo utraty konkurencyjności, a nie wzrost cen. W jego ocenie warunkiem przetrwania strefy euro może okazać się coraz głębsza integracja.

Wzrost cen związany z przyjęciem euro jest często przytaczanym argumentem przeciwko przyjęciu euro, ale to wcale nie jest największe zagrożenie - ocenia Szczurek.

- Największym zagrożeniem związanym z członkostwem w strefie euro jest niebezpieczeństwo nierównowagi, utraty konkurencyjności, które jest bardzo trudno poprawić bez zmian kursowych. Te makroekonomiczne czynniki są moim zdaniem znacznie ważniejsze i poważniejsze, niż te mikroekonomiczne obawy o to, że cena filiżanki kawy nieco wzrośnie - podkreślił w rozmowie z PAP minister. - Ten czynnik ma głównie znaczenie psychologiczne, sprawy makrogospodarcze są znacznie poważniejsze i przekładają się bezpośrednio na zagrożenie bezrobociem czy też niedostosowaniem wspólnej waluty, wspólnych stóp procentowych do naszych realiów, potrzeb - dodał.

Reklama

- Strefa euro sama się zmienia i może się okazać w przyszłości, że jedyną drogą do uratowania, funkcjonowania strefy euro będzie coraz głębsza integracja. Na nią również społecznie, politycznie musimy być gotowi - zwracał uwagę minister.

Musimy zadać sobie pytanie, czy naprawdę chcemy, aby wspólne łączenie środków finansowych, wydawanie pieniędzy, było tak głębokie, jak w niektórych pomysłach (...) na dalsze funkcjonowanie strefy euro. To także ma znaczenie dla naszej decyzji - ocenia Szczurek.

- - - - -

Szydło do Kopacz: niech PO wycofa się z pomysłu wprowadzenia w Polsce euro

Wiceszefowa PiS Beata Szydło zaapelowała do premier Ewy Kopacz, aby Platforma wycofała się z pomysłu wprowadzenia w Polsce euro. Szydło oświadczyła też, że jeśli po wyborach zostanie premierem, jej rząd na pewno nie będzie w Polsce wprowadzał euro.

- Apeluję do premier Ewy Kopacz, żeby wycofała się z pomysłów Platformy Obywatelskiej wprowadzenia w Polsce euro. Politycy PO wielokrotnie wypowiadali się na ten temat, mówili że euro jest w Polsce potrzebne, że to jest ta ścieżka, którą Polska chce podążać. Apeluję - wycofajcie się z tego złego pomysłu, jeżeli nie chcemy, żeby w Polsce była druga Grecja - powiedziała Szydło w czwartek na konferencji prasowej przed budynkiem Sejmu.

Szydło zadeklarowała, że kiedy PiS wygra wybory parlamentarne, to jedną z jej pierwszych decyzji - jako premiera rządu - będzie likwidacja stanowiska pełnomocnika rządu ds. wprowadzenia w Polsce euro. Szydło stwierdziła, że problemy Grecji rozpoczęły się w momencie, gdy Grecja wstąpiła do strefy euro.

- Mój rząd - jeżeli będę tworzyć rząd (...) na pewno nie będzie w Polsce wprowadzał euro - oświadczyła Szydło. Podkreśliła, że póki strefa euro "sama nie poradzi sobie ze swoimi problemami" Polska nie powinna do niej wstępować.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »