Europa w obliczu nowych wyzwań - hasło Forum Ekonomicznego
Trzy dni konferencji, ponad trzysta debat i cztery tysiące gości z Europy, Azji Centralnej i Stanów Zjednoczonych - tak podsumować można tegoroczne Forum Ekonomiczne. Wydarzenie trwać będzie od 6 do 8 września. Odbędzie się po raz trzeci w Karpaczu. Organizatorem konferencji jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, a Interia Biznes jest partnerem wydarzenia.
Od trzydziestu lat na Forum Ekonomicznym pojawiają się liderzy polityczni, gospodarczy i społeczni. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Europa w obliczu nowych wyzwań”. Panele dyskusyjne obejmą tematyką szesnaście zagadnień, m.in. bezpieczeństwo, energetykę, innowacje, nową gospodarkę i zrównoważony rozwój. Rozmowy i debaty odbywać się będą w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu.
Na tegorocznym XXXI Forum Ekonomicznym odbędą się m.in. spotkania z autorami książek. Jednym z nich będzie Guillaume Pitron, wielokrotnie nagradzany francuski dziennikarz i dokumentalista. Opowie on o opublikowanej w 2018 roku książce pt. „Wojna o metale rzadkie. Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej”. Dwa lata po wydaniu została ona przetłumaczona na język polski.
Książka Piltona demaskuje i rozwiewa wątpliwości co do obietnic dotyczących zielonej transformacji i cyfrowej rewolucji składanych przez polityków, wielkie koncerny i media. - Pilton zwracał uwagę jeszcze przed 2021 r. na to, że iluzją jest zakładanie, iż możemy transformację energetyczną prowadzić w oparciu o współpracę z dwoma autokratycznymi krajami (Chinami i Rosją - red.), które mają zdolność do realizowania własnych interesów politycznych, wojskowych i gospodarczych - mówił Interii Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.
Książka jest rezultatem sześciu lat prac, autor przeanalizował w tym czasie sytuację w 12 krajach. Pokazał, że wbrew ogólnemu przeświadczeniu wciąż nie rezygnujemy z wyczerpywalnych zasobów naszej planety. - Fundament, na którym miały się opierać te zmiany, czyli tani rosyjski gaz przesyłany rurą do Niemiec, już runął. W związku z tym trzeba wszystko przemyśleć na nowo - podkreślił Berdychowski.
Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego zwraca też uwagę, że Niemcy - najbardziej zdeterminowany kraj do wprowadzania "zielonego ładu” - ogłosiły, że wracają do węgla, a elektrownie atomowe, które miały być zamykane, będą dalej działać. Autor „Wojny o metale rzadkie. Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej” zauważa, że odchodząc od typowych surowców energetycznych takich jak ropa naftowa czy węgiel wpadamy w następne uzależnienie – od metali ziem rzadkich. Są one niezbędne w przemyśle wysokich technologii. Wszystkie nowoczesne i potrzebne w zielonej transformacji urządzenia opierają swoją budowę na tych pierwiastkach. Są z nich zbudowane m.in. mikroprocesory.
Zdaniem Piltona, wydobycie tych metali jest powiązane z kontynuacją rozwoju nowoczesnego społeczeństwa: ekologicznego i cyfrowego. Jednak - ostrzega francuski dziennikarz - koszty gospodarcze, geopolityczne a przede wszystkim środowiskowe pozyskiwania metali rzadkich mogą być wyższe niż wykorzystywanie dobrze znanych ludzkości surowców energetycznych. Wydobycie kobaltu, palladu czy grafitu jest obecnie niebezpieczne dla zdrowia górników a także dla środowiska.
Oprócz części merytorycznej, w programie Forum Ekonomicznego znajdą się wydarzenia kulturalne i rekreacyjne. Tak jak w poprzednich latach wręczone zostaną nagrody w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Zostanie też zaprezentowana V edycja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego - dokumentów skupiających się na aktualnych trendach i zjawiskach społeczno-gospodarczych.
Ewa Wysocka