Forum w Krynicy: Krynica pod hasłem "Europa jutra. Silna, czyli jaka?"
Zgodnie z mottem - "Europa jutra. Silna, czyli jaka?" - uczestnicy rozpoczynającego się we wtorek XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy będzie poszukiwać odpowiedzi na pytanie o to, jak Europa poradzi sobie w nadchodzącej dekadzie w zderzeniu z globalnym układem sił politycznych oraz ekonomicznych.
- Europa od dłuższego czasu nie może uporać się z wewnętrznymi problemami, wśród których na pierwszy plan wychodzi Brexit. Rozwija się natomiast współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej czy Inicjatywy Trójmorza, jakkolwiek nie budzi ona entuzjazmu w Europie Zachodniej. W polityce globalnej mamy do czynienia z amerykańsko-chińską wojną handlową i wzrastającym napięciem na linii Stany Zjednoczone-Iran. Wydarzenia te mogą mieć olbrzymi wpływ na światową politykę i ekonomię w najbliższym czasie, a ich konsekwencje mogą dawać o sobie znać latami - podkreśla Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej i pomysłodawca Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Definicja modelu silnej UE to sprawa ważna i jednocześnie niezwykle skomplikowana. Niemal wszyscy Europejczycy zgadzają się, że potrzeba silnej Europy. Istotne różnice zdań pojawiają się w momencie próby określenia, na czym powinna polegać i opierać się ta siła.
Czy szukać jej w jednorodności, monolityczności, większej spójności i centralizacji władzy tak, aby móc szybciej podejmować decyzje i reagować na pojawiające się wyzwania? A może przeciwnie - poszukiwać tej siły w różnorodnościach: narodowej, kulturowej, społecznej? Czy kierunkiem dla UE powinna być formuła federacji czy konfederacji? O tym będą dyskutować uczestnicy pierwszej spośród pięciu, otwierającej forum sesji plenarnej, która nosi tytuł będący zarazem mottem całego trwającego trzy dni wydarzenia: Europa jutra. Silna, czyli jaka. Wezmą w niej udział Jacopo Dettoni z Financial Times; Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego; Željka Cvijanović, prezydent Republiki Serbskiej; Christian Cardona, minister gospodarki, inwestycji i małych przedsiębiorstw z Malty; Margareta Cederfelt, wiceprezes OSCE ze Szwecji oraz Robert Spalding z Instytutu Hudsona w Waszyngtonie.
Tylko wspólny głos Europy może pokazać jej siłę. Rozbieżności w sprawach zasadniczych dają pole do forsowania własnych interesów krajom o największym potencjale gospodarczym i militarnym. A przecież europejscy liderzy potrafią rozmawiać, czego doskonałym przykładem może być sprawa Macedonii Północnej i Grecji. Konflikt o nazwę udało się zażegnać po bardzo wielu latach.
Interia jest partnerem medialnym XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.
d.e.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze