Afera KNF

Dera: Sprawę trzeba wyjaśnić, po wyjaśnieniu będą decyzje prezydenta w spraqwie Sokala

- Kwestię "planu Zdzisława Sokala" dotyczącą przejęcia Getin Banku trzeba wyjaśnić; po wyjaśnieniu będą odpowiednie reakcje prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera pytany, czy prezydent ma zaufanie do swego przedstawiciela w KNF Zdzisława Sokala.

CZYTAJ RAPORT O AFERZE KNF

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

We wtorek po południu Chrzanowski poinformował PAP, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Jak dodał, czyni to "z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa". Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek późnym popołudniem w radiowej Trójce, że premier przyjął Chrzanowskiego.

Reklama

Według "GW", z nagrania, którego stenogram Czarnecki - właściciel Getin Noble Bank i Idea Bank - przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Minister w Kancelarii Prezydent Andrzej Dera był pytany w RMF FM we wtorek, czy prezydent zwołał jakieś spotkanie w sprawie ujawnionych informacji na temat Sokala i czy Andrzej Duda ma wciąż zaufanie do niego, jako swego przedstawiciela w KNF.

- Nie umiem na to pytanie odpowiedzieć. To był jeden wątek, który mnie osobiście bardzo się nie podobał, gdzie w rozmowie z osobą postronną, szef KNF mówi, że będzie dążył do tego, aby odwołać przedstawiciela prezydenta w KNF - powiedział Dera.

Minister był dopytywany o "plan Sokala", zgodnie z którym Getin Bank miał upaść i zostać przejęty za złotówkę przez inny duży bank. "Na to pytanie nie odpowiem, bo nie znam ani procedur, ani postępowań w tej sprawie. Nie jestem finansistą i trudno, abym się wypowiadał na tematy, na których się nie znam" - podkreślił Dera.

- Ta sprawa powinna być wyjaśniona - oświadczył. - To nie jest wypowiedź pana Sokala, tylko to jest wypowiedź innej osoby, która o nim mówi. Tę kwestię moim zdaniem trzeba wyjaśnić - powiedział Dera.

Dopytywany, czy na czas wyjaśniania Zdzisław Sokal powinien być przedstawicielem prezydenta w KNF, minister powtórzył, że "tę kwestię trzeba wyjaśnić, a po wyjaśnieniu będą odpowiednie reakcje prezydenta". Zaznaczył, że nie wie, czy prezydent ma zamiar w tej sprawie podjąć jakieś decyzje.

Chodzi o słowa przytaczane w publikacji "GW" słowa Chrzanowskiego: - Między nami, to Zdzisław (Zdzisław Sokal, członek KNF) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść za złotówkę, zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych. Czyli ten bank, który to przejmie. I to jest jego wizja rozwiązania sprawy i nas (resztę składu KNF) atakuje za każdą decyzję, którą podejmujemy pozytywną w stosunku do banku u prezydenta, u premiera. No, ja zrobię wszystko żeby doprowadzić do wyjaśnienia tej sytuacji bo to nie jest postawa jak pan widzi szczególnie zdrowa, tak?.

Sprawdź bieżące notowania GTN, GNB, IDA na stronach BIZNES INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Zdzisław Sokal
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »