Prokuratoria Generalna wycofa się z uwag ws. OFE - źródło
- Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa wycofa się z uwag do projektu zmian w OFE, które zostały przesłane w ramach konsultacji wewnętrznych dokumentu - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.
- Przedstawiciele Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa poinformowali, że wycofają się z uwag do projektu ustawy o zmianach w OFE, które zostały przesłane w ramach konsultacji wewnętrznych - poinformowało PAP źródło rządowe.
- Przesłane pismo z podpisem starszego radcy zostało błędnie wysłane jako opinia do projektu. To nie jest stanowisko kolegialne Prokuratorii Generalnej - dodało.
Rozmówca PAP nie sprecyzował czy Prokuratoria Generalna wycofa się z wszystkich uwag i kiedy może do tego dojść.
Rzecznik prasowy Prokuratorii Generalnej nie skomentował nieoficjalnych informacji odnośnie opinii do projektowanej ustawy.
W swojej opinii do projektu ustawy o OFE Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa wskazała, że aktywa posiadane przez OFE stanowią ich własność, czyli podlegają ochronie gwarantowanej w art. 21 konstytucji.
Prokuratoria zwraca uwagę, że OFE jest niepaństwową osobą prawną, natomiast ZUS jest państwową jednostką organizacyjną, zatem projektowana ustawa zakłada odebranie części własności niepaństwowej osobie prawnej i przekazanie jej na rzecz państwowej jednostki organizacyjnej, co jest klasycznym wywłaszczeniem.
Autorzy przyznają także, że dostrzegają potencjalną niekonstytucyjność tych zapisów projektu ustawy mówiących o przeniesieniu do ZUS i umorzeniu części obligacyjnej aktywów OFE.
- - - - -
- Resort pracy przygotuje nowy projekt ustawy o zmianach w OFE, z uwzględnionymi w ramach konferencji uzgodnieniowej uwagami, najprawdopodobniej na wtorek, w czwartek powinien się nim zająć Komitet Stały Rady Ministrów - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.
- W ramach konferencji uzgodnieniowej około połowy uwag zostało odrzuconych i na ich bazie powstanie tzw. protokół rozbieżności. Część uwag została uwzględniona, a z części wnioskodawcy wycofali się po wyjaśnieniach ze strony przedstawicieli resortów pracy i finansów - powiedziało PAP źródło rządowe.
- Najprawdopodobniej we wtorek będzie gotowy nowy projekt ustawy z uwzględnionymi uwagami i poprawkami. W czwartek projektem powinien się zająć Komitet Rady Ministrów - dodało.
Z informacji przekazanych przez rozmówcę PAP wynika, że uwzględniona została m.in. uwaga Ministerstwa Finansów, aby minimalny limit inwestycji OFE w akcje na poziomie 75 proc. aktywów, obowiązywał do 30 czerwca 2016 roku, a nie jak określono w pierwotnej wersji projektu cały czas.
Dodatkowo odrzucone zostały uwagi, które wskazywały, że OFE powinny móc inwestować zarówno w polskie obligacje skarbowe, jak i dług innych krajów. Zakaz został podtrzymany, po przeniesieniu obligacji z portfeli funduszy do ZUS i ich umorzenie, nie będą one mogły inwestować w dług rządowym, ani gwarantowany przez Skarb Państwa.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze