Zamach na pieniądze w OFE

Prokuratoria Generalna wycofa się z uwag ws. OFE - źródło

- Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa wycofa się z uwag do projektu zmian w OFE, które zostały przesłane w ramach konsultacji wewnętrznych dokumentu - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

- Przedstawiciele Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa poinformowali, że wycofają się z uwag do projektu ustawy o zmianach w OFE, które zostały przesłane w ramach konsultacji wewnętrznych - poinformowało PAP źródło rządowe.

- Przesłane pismo z podpisem starszego radcy zostało błędnie wysłane jako opinia do projektu. To nie jest stanowisko kolegialne Prokuratorii Generalnej - dodało.

Rozmówca PAP nie sprecyzował czy Prokuratoria Generalna wycofa się z wszystkich uwag i kiedy może do tego dojść.

Rzecznik prasowy Prokuratorii Generalnej nie skomentował nieoficjalnych informacji odnośnie opinii do projektowanej ustawy.

Reklama

W swojej opinii do projektu ustawy o OFE Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa wskazała, że aktywa posiadane przez OFE stanowią ich własność, czyli podlegają ochronie gwarantowanej w art. 21 konstytucji.

Prokuratoria zwraca uwagę, że OFE jest niepaństwową osobą prawną, natomiast ZUS jest państwową jednostką organizacyjną, zatem projektowana ustawa zakłada odebranie części własności niepaństwowej osobie prawnej i przekazanie jej na rzecz państwowej jednostki organizacyjnej, co jest klasycznym wywłaszczeniem.

Autorzy przyznają także, że dostrzegają potencjalną niekonstytucyjność tych zapisów projektu ustawy mówiących o przeniesieniu do ZUS i umorzeniu części obligacyjnej aktywów OFE.

- - - - -

Nowy projekt zmian w OFE, z uwagami po konsultacjach, we wtorek - źródło

- Resort pracy przygotuje nowy projekt ustawy o zmianach w OFE, z uwzględnionymi w ramach konferencji uzgodnieniowej uwagami, najprawdopodobniej na wtorek, w czwartek powinien się nim zająć Komitet Stały Rady Ministrów - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

- W ramach konferencji uzgodnieniowej około połowy uwag zostało odrzuconych i na ich bazie powstanie tzw. protokół rozbieżności. Część uwag została uwzględniona, a z części wnioskodawcy wycofali się po wyjaśnieniach ze strony przedstawicieli resortów pracy i finansów - powiedziało PAP źródło rządowe.

- Najprawdopodobniej we wtorek będzie gotowy nowy projekt ustawy z uwzględnionymi uwagami i poprawkami. W czwartek projektem powinien się zająć Komitet Rady Ministrów - dodało.

Z informacji przekazanych przez rozmówcę PAP wynika, że uwzględniona została m.in. uwaga Ministerstwa Finansów, aby minimalny limit inwestycji OFE w akcje na poziomie 75 proc. aktywów, obowiązywał do 30 czerwca 2016 roku, a nie jak określono w pierwotnej wersji projektu cały czas.

Dodatkowo odrzucone zostały uwagi, które wskazywały, że OFE powinny móc inwestować zarówno w polskie obligacje skarbowe, jak i dług innych krajów. Zakaz został podtrzymany, po przeniesieniu obligacji z portfeli funduszy do ZUS i ich umorzenie, nie będą one mogły inwestować w dług rządowym, ani gwarantowany przez Skarb Państwa.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PAP | wycofany | Skarb Państwa | OFE | Prokuratoria Generalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »