Zmiany w OFE to cios w wiarygodność Polski
Zmiany w OFE mogą być negatywne dla rynku akcji, mogą też obniżyć płynność na rynku długu. Zmiany mogą obniżyć rentowności polskich papierów i podnieść wiarygodność kredytową Polski - ocenia bank Nomura. Bank zwraca uwagę na ryzyka związane z możliwym wzrostem udziału nierezydentów w polskim długu.
"Skutki zmian będą najbardziej negatywne dla rynku kapitałowego i kiepskie dla płynności rynku długu, choć mogą skutkować niższymi rentownościami i bardziej płaską krzywą" - napisano w komentarzu datowanym na środę.
"Redukcja aktywów i finansowania OFE po przeniesieniu kont do ZUS i niższe składki miałyby znacząco negatywny wpływ na finansowanie polskich spółek poprzez oferty pierwotne na giełdzie i płynność na rynku wtórnym, szczególnie w momentach zawirowań. Podobnie by to wyglądało na rynkach długu korporacyjnego i samorządowego" - dodano.
Zdaniem banku skutki zmian mogą mieć korzystny wpływ na wiarygodność kredytową Polski, ale jednocześnie Nomura zwraca uwagę na ryzyka związane ze wzrostem udziału nierezydentów w polskim długu.
"Pozytywne będzie obniżenie ustawowych limitów długu po spadku długu w skutek restrukturyzacji OFE. Polska może mieć jedne z najniższych limitów zadłużenia (powiedzmy 45 proc. PKB), co byłoby naszym zdaniem korzystne dla jej wiarygodności kredytowej" - napisano w komentarzu.
"Jest też druga strona medalu. Stworzenie OFE było kluczowe dla pogłębienia krajowej płynności na rynku długu, co dało Polsce status quasi bezpiecznej przystani. Przy niższej płynności percepcja ryzyka inwestorów zagranicznych może wzrosnąć. Jeśli dodać do tego stopniowe przenoszenie i umarzanie obligacji w okresie 10 lat przed emeryturą i możliwy zakaz inwestowania w SPW, to udział nierezydentów wśród posiadaczy SPW znacznie by wzrósł z obecnych 38 proc. do ok. 56 proc., a Polska pod tym względem przeskoczyłaby Węgry" - dodano.
"To powiedziawszy, Polska ma znacznie bardziej zdywersyfikowaną bazę inwestorów zagranicznych niż Węgry. Papiery węgierskie posiada mała grupa inwestorów, głównie z zachodniego wybrzeża USA, którzy kupowali dług od 2011 r., podczas gdy Polska ma bardziej równomiernie rozłożoną bazę. Od 2011 r. pojawiły się azjatyckie fundusze emerytalne, inwestorzy japońscy i bliskowschodnie banki i państwowe fundusze. To w pewnej mierze równoważy problem zwiększonego udziału nierezydentów w długu" - napisano.
Nomura spodziewa się, że "ostatecznie przyjęte rozwiązanie będzie mieszanką ogłoszonych w środę wariantów". W środę ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką.