Rozszerzenie współpracy Sodexo Polska i Danfoss o działania w obszarze dekarbonizacji

W maju b.r. Sodexo Polska i Danfoss zawarły umowę partnerską dotyczącą działań na rzecz dekarbonizacji. Nowy etap trwającego od 8 lat partnerstwa ma na celu promocję praktyk oraz rozwiązań na rzecz efektywności energetycznej. Inicjatywa stanowi kluczowy element długoterminowej strategii ESG obu firm, kładącej szczególny nacisk na redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważony rozwój. Startem współpracy obydwu firm jest znajdująca się w Grodzisku Mazowieckim pierwsza na świecie neutralna klimatycznie fabryka Danfoss w pełni zasilana z odnawialnych źródeł energii zarówno tych będących częścią instalacji HVAC bezpośrednio w fabryce, jak i energii posiadającej zielony certyfikat, która jest dostarczana z zewnątrz.

W ramach nowej umowy obydwie firmy deklarują podjęcie działań na rzecz popularyzacji efektywnych rozwiązań. Strony porozumienia będą dzielić się wiedzą z zakresu efektywności energetycznej nieruchomości oraz infrastruktury wspierającej. Propozycje działań dotyczyć będą doboru odpowiedniej technologii zarządzania i odzyskiwania energii, ponownego wykorzystania wody oraz utrzymania ruchu instalacji budynkowych. O znaczeniu poprawy efektywności energetycznej nieruchomości świadczy to, że według Komisji Europejskiej budynki w Unii Europejskiej odpowiadają za blisko 40 proc. całkowitego zużycia energii i za 36% emisji gazów cieplarnianych.

Przełom w polskim przemyśle

Danfoss Poland jest częścią globalnego koncernu zajmującego się produkcją energooszczędnych komponentów i rozwiązań technologicznych. Produkty te znajdują zastosowanie w m.in. chłodnictwie, rozwiązaniach z obszaru klimatyzacji, ogrzewnictwie czy w branży napędowej. Firma angażuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, czego przejawem jest zobowiązanie o osiągnięciu neutralności klimatycznej już w 2030 r. Przełomowym krokiem na tej drodze jest powstanie pierwszego neutralnego klimatycznie budynku fabrycznego Danfoss, który znajduje się na terenie kampusu firmy w Grodzisku Mazowieckim.

Jednym z głównych zamierzeń projektantów i konstruktorów fabryki była minimalizacja strat energetycznych oraz efektywne wykorzystanie nadwyżek ciepła. Zagospodarowanie powstałej w wyniku prowadzonych procesów produkcyjnych energii cieplnej pozwala efektywnie ogrzać hale oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. Jednym z kluczowych elementów grodziskiej inwestycji jest także zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS. Umożliwia on kontrolę instalacji technicznych, co z kolei wspiera efektywność energetyczną obiektu i ma korzystny wpływ na eksploatację budynku. Nie bez znaczenia jest także ponowne wykorzystanie wody używanej do procesów technologicznych.

Sodexo wspiera dekarbonizację

Rozpoczęta w 2016 r. współpraca Sodexo Polska z Danfoss na początku obejmowała działania z zakresu sprzątania biur i powierzchni produkcyjnych, obsługi terenów zewnętrznych i prowadzenia restauracji pracowniczych w dwóch zakładach produkcyjnych. W kolejnych latach wachlarz usług ulegał zwiększeniu, m.in. o zarządzanie przestrzenią i infrastrukturą. Obecnie zespół Sodexo dba również o stan techniczny urządzeń znajdujących się w grodziskiej fabryce Danfoss. Eksperci prowadzą obsługę techniczną oraz zajmują się konserwacją w oparciu o zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS. Rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej wspierają z kolei efektywność energetyczną zakładu poprzez m.in. odzyskiwanie ciepła powstałego w wyniku prowadzonych procesów produkcyjnych, regulacji temperatury na terenie zakładu czy wytwarzania sprężonego powietrza.

Nowa fabryka w Grodzisku Mazowieckim jest w 100 proc. zasilana energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych lub mająca certyfikat zielonego pochodzenia, a 95 proc. wytwarzanego w procesie technologicznym ciepła odpadowego jest odzyskiwane i ponowne wykorzystywane do ogrzewania hali produkcyjnej i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

O Sodexo

Założona w 1966 roku w Marsylii przez Pierre'a Bellona, firma Sodexo jest światowym liderem w dziedzinie dostarczania zrównoważonych usług żywieniowych i cennych doświadczeń w każdym momencie życia: pracy, leczenia, nauki i zabawy. 

Działając w 45 krajach świata, 430 00 pracowników Sodexo każdego dnia obsługuje 80 milionów konsumentów.

Grupa Sodexo charakteryzuję się niezależnością i wciąż pozostaje w rękach rodziny, która dała początek całemu przedsiębiorstwu. Firmę wyróżniają także zrównoważony model biznesowy i portfolio serwisów. Oferuje przede wszystkim usługi gastronomiczne oraz usługi zarządzania nieruchomościami. Zapewnia wysokiej jakości, wielowymiarowe i dopasowane do potrzeb konsumentów doświadczenia kulinarne, a także kreuje atrakcyjne i włączające miejsca pracy. Zapewnia zarządzanie obiektami klienta w bezpieczny i przyjazny dla środowiska sposób. Od momentu powstania, Sodexo koncentruje się na konkretnych, codziennych działaniach, aby, za pośrednictwem swoich usług, wywierać pozytywny wpływ gospodarczy, społeczny i środowiskowy. Firma uważa, że rozwój i zaangażowanie społeczne idą w parze. Celem Sodexo jest tworzenie lepszej codzienności dla każdego, aby budować lepsze życie dla wszystkich.

Firma Sodexo jest notowana w indeksach: CAC Next 20, CAC 40 ESG, FTSE 4 Good i DJSI.

Więcej informacji na: www.sodexo.com

W Polsce Sodexo od 30 lat jest liderem w dziedzinie kompleksowej obsługi nieruchomości i największą firmą FM o zasięgu ogólnopolskim. Usługi Integrated Facility Management (IFM) świadczy w ponad 200 obiektach. Prowadzi 40 restauracji pracowniczych. Wspiera firmy w zarządzaniu miejscem pracy i tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla pracowników w obiekcie klienta. W portfolio stałych klientów ma wiele ikonicznych brandów z branż m.in.: przemysłowej, FMCG, farmaceutycznej i technologicznej.

Więcej informacji na: www.pl.sodexo.com

Sodexo w liczbach

  • 21,1 miliarda euro skonsolidowanego przychodu rocznie w Roku Finansowym 2022 r.
  • 422 000 pracowników(stan na 31 sierpnia 2022 r.)
  • 53 krajów
  • 100 milionów obsługiwanych konsumentów dziennie
  • 13,3 miliarda euro kapitalizacji rynkowej (stan na 4 kwietnia 2023 r.)

Sodexo w Polsce

  • ponad 1800 pracowników
  • 120 klientów biznesowych
  • 40 restauracji
  • ponad 200 obsługiwanych nieruchomości

KONTAKT:

Media
Izabela Mendelowska
tel. +48 664 410 052
e-mail: izabela.mendelowska@sodexo.com

Źródło informacji: Sodexo

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »