Polski Ład

Polski Ład. Składka zdrowotna według nowych zasad

Od 2022 roku obowiązują nowe zasady płacenia składek ZUS, a największa zmiana wprowadzona przez Polski Ład dotyczy składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem muszą dobrze zaprognozować łączny przychód w 2022 roku, bo od niego zależy podstawa wymiaru naliczania składki i ewentualna niedopłata do rozliczenia.

Prowadzący działalność gospodarczą nie mają spokojnego początku roku, bo Polski Ład zmienia zasady opodatkowania i wyliczania składek zdrowotnych. Od 2022 roku system jest bardziej skomplikowany i wymaga precyzyjnych prognoz przychodów oraz kosztów w całym roku, bo bez tego można wybrać niekorzystną dla siebie formę opodatkowania i zapłacić dużo wyższe daniny.

Ryczałt: Różne kwoty składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy, którzy wybiorą opodatkowanie ryczałtem będą płacić składkę z jedną stawką, ale będą trzy podstawy wymiaru bazujące na średnim wynagrodzeniu za ostatni kwartał ubiegłego roku, które jeszcze nie jest znane.

Reklama


- Średnie wynagrodzenie za czwarty kwartał powinno być podane 21 stycznia i dopiero wówczas dowiemy się jaka będzie podstawa do wyliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którzy wybiorą ryczałt i  ile będzie wynosiła składka zdrowotna w ich przypadku. Pozostałe składki ZUS na 2022 rok już są znane, bo bazują na przeciętnym wynagrodzeniu w 2022 roku prognozowanym w projekcie ustawy budżetowej. - tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. 

W przypadku ryczałtowców składka zdrowotna  będzie liczona jako 9 proc. od podstawy. 

W pierwszej grupie, czyli dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dla przychodów przekraczających 60 tys. zł i nie przekraczających 300 tys. zł, składka wyniesie 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast, gdy przychody roczne przekraczają 300 tys. zł, składka wyniesie 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Składka zdrowotna: Uwaga na progi

Eksperci podkreślają, że czujni powinni być ci przedsiębiorcy, którzy mają przychody na granicy tych progów.


- Przy wyborze tej formy opodatkowania i co za tym idzie wyliczania składki zdrowotnej,  istotne jest, by pilnować rocznego przychodu. Szczególną uwagę powinni zwrócić na to uwagę ci przedsiębiorcy, którzy są na granicy progów i np. mogą przekroczyć łącznie 60 tys. zł przychodu, bo jeśli tak się stanie będą mieć do zapłacenia dużo wyższe składki zdrowotne niż gdyby mieli 58 tys. zł przychodu - mówi Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

- Jeśli zakładają, że mogą mieć wyższy przychód niż ten graniczny, to muszą brać pod uwagę, że będą mieć wyższą podstawę wymiaru i będą płacić wyższe składki zdrowotne za cały rok. Ważne, by nie być zaskoczonym w ostatnich miesiącach roku, kiedy okaże się, że trzeba będzie wyrównać składki zdrowotne za wszystkie miesiące -  dodaje Oskar Sobolewski.


Dochód podstawą wymiaru składki

Od tego roku, w związku z Polskim Ładem, w przypadku podatników rozliczających się liniowo albo według skali podstawą wymiaru składki zdrowotnej jest ich dochód.

Dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (czyli według skali), składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne (ta grupa firm jest objęta tzw. ulgą dla klasy średniej). Przedsiębiorcy na podatku liniowym, od 2022 roku będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu (jednak nie mniej niż 9 proc. minimalnego wynagrodzenia).

Styczeń jest miesiącem przejściowym i przykładowo składka zdrowotna dla osób rozliczających się podatkiem liniowym za styczeń jest liczona na zasadach przejściowych, co do których toczy się spór, bo inaczej interpretują te zasady doradcy podatkowi, a inaczej ZUS oraz ministerstwa. Problem wynikający z tych rozbieżności (ZUS i dwa ministerstwa twierdzą, że za styczeń przedsiębiorcy liniowi mają zapłacić 9-proc. składkę zdrowotną, a nie w wysokości 4,9 proc.) opisywał Dziennika Gazeta Prawna.  

W przypadku rozliczania się według skali składka jest liczona od dochodu, a więc po uwzględnieniu poniesionych kosztów, a te są bardzo indywidualne, zależą od w dużej mierze od rodzaju działalności gospodarczej.

Po opublikowaniu przez GUS danych o przeciętnym wynagrodzeniu w gospodarce, czyli najpewniej 21 stycznia, ZUS udostępni kalkulator do wyliczania składek.

- Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak np. forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc - zapowiadała na początku grudnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | Polski Ład | podatek ryczałtowy | składka zdrowotna | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »