Zmiany w zasadach opodatkowania wynajmu mieszkań. "Wszystkie niekorzystne dla ich właścicieli"

Nowe przepisy dotyczące opodatkowania wynajmu nieruchomości są ewidentnie niekorzystne dla obywateli. Prywatny wynajem można wprawdzie zastąpić działalnością gospodarczą, ale może to być ucieczka z deszczu pod rynnę - ostrzega mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFakt.

  • Przychody z tytułu wynajmu rozliczamy już tylko w formie ryczałtu ewidencjonowanego
  • W rozliczeniu nie można już uwzględniać kosztu uzyskania przychodu
  • W przypadku firm nie ma już mowy o amortyzacji nieruchomości
  • W umowie wynajmu warto oddzielić czynsz od kosztu mediów
  • Prawdopodobnie część wynajmujących spróbuje przed sądem wykazać niezgodność nowych przepisów z Konstytucją

Już tylko ryczałt

- Od 1 stycznia zmieniły się zasady opodatkowania najmu prywatnego i przychody z tego tytułu można już rozliczać wyłącznie w ramach ryczałtu ewidencjonowanego. Należny podatek wyliczany jest od wysokości przychodu - stawka wynosi 8,5 proc., a po przekroczeniu progu przychodu na poziomie 100 tys zł. rocznie - 12,5 proc. Podatnicy już wcześniej mieli taką możliwość, ale do końca zeszłego roku mogli jednak wybrać inną formę i rozliczać najem na skali podatkowej. Pozwalało to amortyzować lokale mieszkalne i uwzględniać ponoszone koszty - wtedy opodatkowany był tylko dochód. Ten sposób rozliczenia z fiskusem był korzystny także dlatego, że zmieniła się skala podatkowa. Kwota wolna od podatku wynosi obecnie 30 000 zł, a kolejne 90 000 zł opodatkowane jest stawką w wysokości 12 proc. Dopiero po przekroczeniu granicy dochodu na poziomie 120 000 zł podatek wynosi 32 proc. W efekcie dla wielu podatników ta metoda rozliczania była zdecydowanie bardziej atrakcyjna - jeśli ktoś miał z tytułu najmu przychód na poziomie 50 tys. zł i 20 tys. zł kosztów to podatku nie płacił w ogóle. Niestety, tej formy rozliczenia już nie ma - pozostał tylko ryczałt czyli musimy zapłacić podatek od tego co zarobimy, w podanym przypadku 4250 zł - mówi Piotr Juszczyk.

Reklama

Zmiana w umowie najmu może obniżyć podatek

- W tym roku warto też sprawdzić co dokładnie mamy w umowie wynajmu. Jeśli najemca płaci nam określoną ratę czynszu i w jej ramach są opłaty za media, to opodatkowana będzie cała ta kwota. Opłat za media nie możemy już wliczyć w koszty. Warto ewentualnie zmienić umowę i oddzielić czynsz od opłat za media, by obniżyć kwotę podatku - zauważa ekspert.

A może wynajem jako działalność gospodarcza?

- Jeśli ponosimy wysokie koszty wynajmu, warto pomyśleć o założeniu działalności gospodarczej - by móc odliczać koszty i rozliczać się według skali lub wybrać podatek liniowy. Wtedy jednak ponosimy dodatkowe koszty związane ze składką na ZUS i ewentualną obsługą księgową - podkreśla rozmówca Interii Biznes.

Koniec z amortyzacją nieruchomości. Czy będą procesy?

- Co więcej - koszt zakupu mieszkania przestał podlegać odliczeniu, nie ma więc już mowy o amortyzacji nieruchomości. Nie ma tu żadnego vacatio legis, nie obowiązuje też zasada praw nabytych i jeśli ktoś wkalkulował to sobie w przyszłe rozliczenia gdy kupował nieruchomość, to boleśnie odczuje zmianę, ale nic nie może z tym zrobić. Przykładowo: jeśli 5 lat temu kupiłem lokal mieszkalny za milion zł i zamierzałem go amortyzować w najkrótszym możliwym czasie czyli w ciągu 10 lat, to mój koszt roczny wynosił 100 tys. zł. Teraz go nie mam - przy prowadzeniu działalności gospodarczej, podatku liniowym i składce zdrowotnej, muszę oddać państwu niemal 24 tys. zł. Wiem że do Krajowej Administracji Skarbowej trafiają już wnioski o interpretację podatkową - kto wie czy sprawa nie zajmą się też sądy, bo mogą być podatnicy, którzy jednak odważą się na dalszą amortyzację lokali, a może nawet zgodność nowych przepisów z Konstytucją zbada TK - zastanawia się Juszczyk.

Rozmawiał Wojciech Szeląg

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wynajem nieruchomości | koszty uzyskania przychodów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »