Bezpieczeństwo w sieci na nowym poziomie. Dane pod pełną kontrolą
Zapewnienie internetowym zasobom najwyższego poziomu bezpieczeństwa jest jednym z głównych wyzwań, z którymi mierzą się firmy obecnie. To, aby wszystkie systemy działały sprawnie, a żadne ważne dane nie wydostały się na zewnątrz, jest dziś kluczem do biznesowego sukcesu. Przykładem takich rozwiązań są UTM (Unified Threat Management), czy NGFW (Next Generation Firewall). Oto, czym się charakteryzują.
Unified Threat Management (UTM) to kompleksowe rozwiązanie, które może zastępować w firmie szereg innych urządzeń odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo. To wielofunkcyjna zapora sieciowa zapewniająca ochronę przed zróżnicowanymi zagrożeniami.
UTM zaistniała na rynku w odpowiedzi na problemy związane z kosztami wynikającymi z konieczności utrzymania wielu oddzielnych urządzeń i systemów.
Celem UTM jest uproszczenie zarządzania bezpieczeństwem IT poprzez połączenie różnych narzędzi w jedno w pełni zintegrowane rozwiązanie. Wykorzystując to rozwiązanie, chronimy firmową sieć oraz całe środowisko przed przeważającą większością cyberzagrożeń, w tym atakami hakerskimi.
Typowe funkcje, które może oferować UTM, to m.in.:
- Firewall - podstawowa ochrona przed nieautoryzowanym dostępem do zasobów firmy,
- Antywirus - skanowanie ruchu sieciowego i plików w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania,
- Intrusion Detection/Prevention System (IDS/IPS) - wykrywanie i zapobieganie atakom,
- VPN - bezpieczne połączenie zdalne z systemem spoza siedziby firmy,
- Filtrowanie treści - blokada dostępu do nieodpowiednich lub niezweryfikowanych stron internetowych,
- Kontrola aplikacji - blokada możliwości instalowania aplikacji lub oprogramowania spoza określonego katalogu,
- Antyspam - ochrona przed niechcianą pocztą elektroniczną.
Nie każdy UTM zawiera wszystkie wymienione wyżej moduły, ale technologia ta pozwala na idealne dostosowanie funkcji do potrzeb danej sieci firmowej.
Wyżej wymieniona technologia jest powszechnie wykorzystywana przez firmy, dla których liczy się prostota zarządzania, w tym np. aktualizowania czy instalacji. Inną niebagatelną zaletą jest redukcja kosztów związanych z zakupem i późniejszą eksploatacją wielu różnych urządzeń i systemów. Dzięki jej zastosowaniu specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ma w pełni zautomatyzowane, proste w zarządzaniu rozwiązanie i całe środowisko objęte kontrolą.
Kolejnym rozwiązaniem z tego obszaru NGFW. NGFW jest bardziej zaawansowanym narzędziem niż klasyczny firewall i często jest stosowany w przedsiębiorstwach, w których potrzebna jest szczegółowa kontrola nad ruchem sieciowym oraz zaawansowana ochrona przed zagrożeniami.
Kluczowe cechy NGFW to:
- zaawansowane filtrowanie i kontrola aplikacji użytkowanych w ramach sieci,
- bardziej rozbudowane niż w przypadku UTM wykrywanie cyberzagrożeń takich jak np. ransomware,
- możliwość bardziej szczegółowego zarządzania politykami bezpieczeństwa,
- głębsza analiza incydentów i kontrola nad ruchem sieciowym.
NGFW może znaleźć więc zastosowanie w organizacjach, które ze względu na skalę swojej działalności musiały wypracować ściśle określone procedury. Przekłada się to na zdolność do obsługi dużych ilości ruchu sieciowego i złożonych struktur.
Oba rozwiązania - UTM i NFGW mogą współistnieć w ramach strategii bezpieczeństwa IT firmy, w zależności od jej rozmiaru i potrzeb. Mogą też działać wymiennie.
Dla mniejszych firm wystarczającym może być samo rozwiązanie oparte o UTM, zapewniając kompleksową ochronę przy niższych kosztach i prostszej administracji. Z kolei większe organizacje, które potrzebują najbardziej zaawansowanych funkcji, mogą zdecydować się na NGFW jako część złożonej infrastruktury bezpieczeństwa lub połączenie obu tych rozwiązań.