Czym jest Przemysł 4.0? To większa efektywność i niższe koszty
W ramach Przemysłu 4.0 tradycyjna produkcja jest zintegrowana z innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak Internet of Things (ang. Internet rzeczy, IoT), sztuczna inteligencja, big data, chmura obliczeniowa oraz systemy cyberbezpieczeństwa. Technologie te, połączone w jeden system, umożliwiają produkowanie towarów z większą efektywnością i elastycznością, a także pozwalają na szybsze reagowanie na zmiany rynkowe i potrzeby klientów.
Przemysł 4.0 jest kolejnym etapem rozwoju tego sektora gospodarki, który przeszedł drogę od mechanizacji (Przemysł 1.0), elektryfikacji (Przemysł 2.0) i automatyzacji (Przemysł 3.0). Koncepcja ta polega na wykorzystaniu nowoczesnych technologii do stworzenia fabryk, w których cały proces produkcyjny jest zintegrowany, a rola człowieka staje się coraz mniejsza.
W ramach Przemysłu 4.0 maszyny i urządzenia są w stanie wymieniać się informacjami i na podstawie określonych wcześniej scenariuszy podejmować dalsze działania. Dzięki temu produkcja staje się bardziej efektywna i elastyczna.
Przemysł 4.0 opiera się na koncepcji inteligentnej produkcji, która umożliwia dostosowanie procesów do zmieniających się warunków rynkowych oraz zapewnienie wysokiej jakości towarów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Niebagatelną korzyścią są także poprawa warunków pracy i ochrona środowiska poprzez zmniejszenie zużycia surowców i energii.
Nowoczesne maszyny przemysłowe mogą być ze sobą połączone w ramach sieci Internet of Things i komunikować się w czasie rzeczywistym. To efekt zastosowania w nich kart M2M (ang. Machine-to-Machine) połączonych ze sobą w ramach wspólnej sieci.
Ten rodzaj komunikacji charakteryzuje się przede wszystkim wysoką niezawodnością i stabilnym połączeniem przy niskim poborze mocy. Karty M2M są zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach takich jak wysokie i niskie temperatury, wilgoć i wibracje, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla przemysłu.
Ofertę dostosowaną do indywidualnych potrzeb ma dla przedsiębiorców Plus, który umożliwia aktywację dowolnej liczby kart SIM M2M w ramach elastycznych taryf i udostępnia platformę smartM2M ułatwiającą zarządzanie infrastrukturą.
Dzięki temu można szybko reagować na wszelkie problemy, w tym opóźnienia i ewentualne wady fabryczne, i minimalizować ewentualne straty.
W ramach Przemysłu 4.0 szerzej otwierają się także drzwi do większej personalizacji produktów i dostosowania ich do potrzeb klientów. Proces realizacji indywidualnych, nietypowych zamówień staje się prostszy i szybszy, a w tworzeniu i testowaniu specjalnych projektów może dodatkowo pomóc sztuczna inteligencja.
Zaawansowane technologie pozwalają także zwiększyć bezpieczeństwo w zakładzie. Zintegrowanie maszyn z systemami monitoringu sprawia, że można wykrywać potencjalne zagrożenia, takie jak wycieki niebezpiecznych substancji czy też pożary, oraz zapobiegać awariom zanim się wydarzą (predictive maintenance). Dodatkowy poziom bezpieczeństwa zapewniają niezależne, prywatne sieci kampusowe, które mogą być tworzone dla poszczególnych zakładów lub obszarów na bazie sieci 5G.
Ogromny wpływ na popularyzację i upowszechnienie Przemysłu 4.0 ma rozwój sieci 5G. Zapewnia ona znacznie szybsze i bardziej niezawodne połączenia bezprzewodowe niż sieci poprzedniej generacji, a także możliwość podłączenia niebagatelnie większej liczby urządzeń niż w przypadku poprzednich technologii (nawet do 1 mln na 1 kilometr kwadratowy).
Niezwykle istotnym czynnikiem w przypadku Przemysłu 4.0 jest także bezpieczeństwo danych, którymi wymieniają się urządzenia. Ich przechwycenie w ramach cyberataku może sprawić, że konkurencja pozna stosowane w danym zakładzie procedury produkcji lub nawet umożliwić sparaliżowanie pracy całej firmy poprzez zainstalowanie złośliwego oprogramowania.
W ramach zapobiegania tego typu problemom warto postawić na stosowanie zabezpieczeń. Jednym z nich może być dostępny w ofercie Plusa prywatny APN, który stanowi element ekosystemu dbającego o bezpieczeństwo przesyłu danych. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można być pewnym, że ograniczy się wiele zagrożeń sieciowych. Wszelkie jego funkcjonalności mogą zostać dostosowane do potrzeb danej firmy i profilu jej działalności.
Pracownicy powinni być przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa, a także świadomi zagrożeń i procedur postępowania w przypadku podejrzenia ataku. Istotne jest również zapewnienie regularnych aktualizacji oprogramowania i przeprowadzenie audytów bezpieczeństwa, aby wykryć ewentualne luki i w porę je usunąć.