"Czyste powietrze". Pieniądze na wymianę kopciuchów również dla wspólnot

Od najbliższej środy do marca przyszłego roku wnioski o dopłatę na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła mogą składać mieszkańcy budynków wielorodzinnych. W województwie zachodniopomorskim rusza pilotaż programu "Czyste powietrze" na wymianę kopciuchów w budynkach od 3 do 20 lokali. Wymienionych może zostać 500 nieefektywnych źródeł ciepła. Dofinansowanie dla wspólnot mieszkaniowych może wynieść od 40 do 290 tys. zł.

- Program "Czyste powietrze" będzie funkcjonował do 2029 r., natomiast niezależnie od tego od jutra rozpoczynamy nabór wniosków dla beneficjentów mieszkających w budynkach wielolokalowych, którzy do tej pory nie mogli składać wniosków na eliminację wysokoemisyjnych źródeł ciepła - powiedział na konferencji prasowej Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. Wyjaśnił, że chodzi nie tylko o wymianę źródeł ciepła, ale też o docieplenie budynku, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, czy wymianę stolarki drzwiowej i okiennej.

Prezes Funduszu, Maciej Chorowski, ocenia, że pilotaż pozwoli ocenić skuteczność implementacji  technologii takich jak wydajne pompy ciepła i umożliwi zastępowanie kopciuchów źródłami zintegrowanymi oraz likwidację kominów. - Będziemy dążyć do jedności technologicznej, by mieszkańcy budynków od 3 do 20 lokali wykazali się wspólnym myśleniem, doprowadzali do wspólnej termomodernizacji. Efekt takich działań będzie lepszy niż decyzje indywidualne - powiedział. W ramach pilotażu kładziony będzie nacisk na eliminację pojedynczych źródeł ciepła i montaż jednego, obsługującego kilka lokali.

Reklama

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Wysokość dotacji uzależniona będzie od tego, jaki będzie zakres prac, ale też od tego, czy wniosek składany jest przez pojedynczą osobę, pojedynczego właściciela, czy przez wspólnotę mieszkaniową. - Progres dofinansowania zależeć będzie od tego, czy wspólnota zachęci wszystkich właścicieli, czy kilku - poinformował Mirowski.

W ramach pilotażu planowane jest dofinansowanie działań ograniczających niską emisję dla pojedynczych lokali, które mogą liczyć na pokrycie od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych, co oznacza dopłaty w kwocie do 30 tys. zł. Poziom dopłat uzależniony będzie od dochodu osiąganego przez gospodarstwo domowe.

Fundusz chce jednak preferować wnioski wspólnot. - Dofinansowanie dla wspólnot, w zależności ile lokali będzie poddanych modernizacji, jaki zakres prac będzie prowadzony, wynieść może od 40 do 290 tys. zł. Tyle bezzwrotnej dotacji może otrzymać wspólnota mieszkaniowa, by realizować zadania ograniczające niską emisję - powiedział Mirowski.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Budżet programu pilotażowego wynosi 10 mln zł. Pozwoli on na usunięcie ok. 500 wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Jeśli program się sprawdzi, zostanie rozszerzony na resztę kraju.

Wymiana nieefektywnych źródeł ciepła to kluczowy element walki ze smogiem w Polsce. Resort klimatu i środowiska szacuje, że do wymiany w gospodarstwach jednorodzinnych jest ok. 3 mln pieców. Jaka jest skala problemu w zabudowie wielorodzinnej wiadomo będzie, gdy zacznie działać centralna ewidencja emisyjności budynków.

Monika Borkowska

WKRÓTCE SZCZYT KLIMATYCZNY

RAPORT BĘDZIE OGÓLNODOSTĘPNY NA STRONIE: togetair.eu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyste powietrze | program czyste powietrze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »