Wakacje Kredytowe

Rzecznik Finansowy radzi, jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe

Rzecznik Finansowy przypomina, że wniosek o wakacje kredytowe można składać również papierowo. Na stronie internetowej przygotował wzór, który można wydrukować, wypełnić i złożyć w banku.

- W związku z odnotowaniem wielu nieprawidłowości przy składaniu wniosków o udzielenie odroczenia spłaty rat kredytu hipotecznego potocznie nazywanych wakacjami kredytowymi, Rzecznik Finansowy informuje, że zgodnie z ustawą wniosek może zostać złożony również w postaci papierowej. W takiej sytuacji powinien zawierać co najmniej: oznaczenie konsumenta, oznaczenie kredytodawcy, oznaczenie umowy, wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Do tego konieczna jest klauzula o treści: “Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia" - podaje rzecznik.

Reklama

Zaznacza, że wzór nie jest załącznikiem do ustawy.

Przypomina też, że to kredytobiorca decyduje, w jakim zakresie skorzysta z możliwości zawieszenia spłaty rat kredytu, a propozycja wniosku wymienia wszystkie okresy zgodnie z art. 73 ust. 3 ustawy o wakacjach kredytowych, w jakich konsument może skorzystać z odroczenia spłaty.

- To kredytobiorca sam decyduje, czy skorzysta z wszystkich możliwych okresów odroczenia, czy też tylko z niektórych. W celu złożenia późniejszej ewentualnej reklamacji należy zatrzymać potwierdzenie nadania czy też złożenia w banku wniosku o udzielenie odroczenia spłaty kredytu - podkreśla rzecznik.

Problem z wnioskiem o wakacje kredytowe. Tu znajdziesz pomoc

W biurze RF została m.in. uruchomiona infolinia, przez którą każdy zainteresowany może zgłosić problem z realizacją przez banki wniosków o "wakacje kredytowe". Przygotowany został również poradnik o wakacjach kredytowych oraz Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który pomaga klientom uzyskać odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości.

Przypomnijmy, że 29 lipca weszła w życie ustawa wprowadzająca tzw. wakacje kredytowe polegające na możliwości bezkosztowego zawieszenia spłaty rat. Może z nich skorzystać każdy, kto zaciągnął kredyt hipoteczny w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Ulga w spłacie rat może objąć maksymalnie 8 miesięcy do końca 2023 roku (po cztery w 2022 i cztery w kolejnym).

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informował, że w pierwszym tygodniu obowiązywania przepisów wpłynęło ok. 550 skarg konsumenckich. Dotyczyły między innymi problemów z elektronicznym składaniem wniosków czy wymagania przez banki złożenia kilku odrębnych wniosków na zawieszenie każdej z rat.

W środę Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, poinformował, że we wszystkich bankach zostało złożonych ok. 850 tys. wniosków. Uprawnionych do skorzystania z wakacji jest ponad 2,1 mln umów kredytowych.

Prawa do wakacji kredytowych nie dostali frankowicze, mimo wzrostu kursu szwajcarskiej waluty w okolice 5 zł.

krześ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe | kredyt | raty kredytu | bankowość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »