Centra handlowe wracają do “nowej normalności"
Bezpieczna odległość między kupującym a sprzedawcą, we wszystkich sklepach pojemniki z płynem odkażającym a w części gastronomicznej dania tylko na wynos - to nowe zasady działania centrów handlowych. Wytyczne dotyczące bezpiecznego kupowania opracowało ministerstwo rozwoju.
W centrach handlowych czynne są od dzisiaj wszystkie sklepy z wyłączeniem: kin, stref aktywności fizycznej i stref gier. Z codziennego użytku pozostały wyłączone fontanny, place i kąciki zabaw. Nie wolno też korzystać z szatni, przechowalni ubrań i przedmiotów.
Między pracownikami i klientami obowiązuje zachowanie 2-metrowej odległości. Właściciele sklepów zostali zobligowani do zainstalowania przy wejściach i kasach pojemników z preparatem dezynfekcyjnym. Zaś klienci - do noszenia rękawiczek jednorazowych lub foliowych, w które zaopatrzyć ich ma operator sklepu. Kupujący powinni mieć też możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie na terenie obiektu.
W centrach handlowych pozwolono na otwarcie wysp handlowych, pod warunkiem, że lady i kasy są oddzielone od kupujących przesłonami z tworzywa sztucznego, a obsługa nosi rękawiczki jednorazowe i zakrywa usta i nos maską bądź przyłbicą. Przy wyspie może być obsługiwana w tym samym czasie tylko jedna osoba. Muszą być wywieszone rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. A na pasażu, za pomocą taśmy, wyznaczone miejsca obsługi klienta.
W strefach gastronomicznych galerii handlowych, zgodnie z zaleceniami ministerstwa rozwoju, wydzielono widoczną, fizyczną barierę oddzielającą. W każdej strefie na jedną osobę powinno przypadać minimum 15 m2. Osoby stojące w kolejce mają oddzielać 2 metry. Aby zasady te zostały utrzymane, w widocznych miejscach umieszczono wskazówki - naklejki na podłodze lub stojące znaki. W barach można kupować żywność wyłącznie na wynos a zakupionych dań nie wolno spożywać na terenie galerii ani na ulicy.
Klienci centrów są zobligowani do parkowania na co drugim miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości, do zachowania dystansu przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów.
MR rekomenduje organizację pracy w systemie zmianowym i rotacyjnym oraz zachowanie rezerwy kadrowej, na wypadek wzrostu ryzyka epidemicznego.
“Należy ograniczyć do niezbędnego minimum spotkań i narad wewnętrznych. Spotkania powinny być prowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości między osobami (minimum 2 m). W miarę możliwości lepiej wybierać kontakt telefoniczny i/lub mailowy" - czytamy w wytycznych resortu rozwoju.
Ramowy plan odmrażania gospodarki
I etap: W niedzielę (3 maja) zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach.
II etap: Od poniedziałku (4 maja) rozpoczął się II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele, hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii, wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie.
Potrzebujący pomocy będą mogli liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszają też wypożyczalnie rowerów miejskich.
III etap: Rząd zapowiedział, że wyczekiwane przez wielu otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych nastąpi w trzeciej fazie odmrażania. Stanie się to nie wcześniej niż za dwa tygodnie - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Wtedy też zostaną otwarte bary, restauracje i pracę rozpocznie cały handel. Wolno będzie organizować imprezy sportowe z udziałem najwyżej 50 osób i rozpocznie się stopniowy powrót do szkół. W rozmowie z Interią minister edukacji Dariusz Piontkowski nie wykluczył jednak, że szkoły wznowią działalność dopiero po wakacjach.
IV etap: Czwarty i ostatni etap obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, salonów masażu i klubów fitnessu.
ew