Jak długo musimy pracować na własne mieszkanie?
Od 4 do 14 rocznych pensji muszą przeznaczyć obywatele poszczególnych krajów europejskich, by móc kupić własne mieszkanie. Jak w tym rankingu plasuje się Polska?
Jak co roku, tak i teraz firma Deloitte opublikowała raport Property Index 2023, w którym analizuje rynek mieszkaniowy w 27 europejskich państwach, w tym i w Polsce.
Jednym z najbardziej interesujących wskaźników jest czas, jaki obywatele poszczególnych krajów muszą poświęcić, aby móc sobie pozwolić na zakup przeciętnego, 70-metrowego mieszkania. Wskaźnik określa, ile średnich rocznych wynagrodzeń brutto należy przeznaczyć na ten cel.
Oczywiście w praktyce droga do pozyskania własnego mieszkania jest znacznie dłuższa, ponieważ prawdopodobnie nikt nie jest w stanie sobie pozwolić na odkładanie pensji przez cały rok, żeby w perspektywie kilku czy kilkunastu lat dokonać zakupu mieszkania za gotówkę.
Najdłużej na własne mieszkanie muszą pracować Słowacy - tj. 14,1 średnich rocznych pensji brutto. Zaraz za nimi plasują się Czesi (13,3) i Serbowie (11,8). Więcej niż 10-krotność rocznych pensji na 70-metrowe mieszkanie muszą przeznaczyć również Estończycy (10,8), Izraelczycy (10,2) oraz Węgrzy (10,2).
Jakie nacje najszybciej mogą sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania? Belgowie muszą poświęcić jedynie 4,3 rocznych pensji brutto na ten cel. Nieco więcej, choć nadal to świetny wynik, przepracować muszą Norwegowie (4,7), Duńczycy (5,0) oraz Słoweńcy (5,6).
Włosi, Rumuni, Grecy, Brytyjczycy, Portugalczycy i Holendrzy muszą przeznaczyć od 6,2 do 7,5 rocznych pensji, by móc sobie pozwolić na zakup mieszkania. Jaki ten wskaźnik wygląda w Polsce?
W Polsce, żeby móc sobie pozwolić na zakup 70-metrowego mieszkania, trzeba poświęcić 8,1 średnich rocznych wynagrodzeń brutto. W praktyce może to jednak stanowić kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, ponieważ mało kto może sobie pozwolić na oszczędzanie całej pensji w ciągu roku.
Artykuł sponsorowany