Jak urządzić mieszkanie przeznaczone pod wynajem?

Zakupiłeś mieszkanie pod inwestycję i nie masz pomysłu jak go urządzić? Mamy dla ciebie kilka porad, które sprawią, że twój lokal szybko zyska grono chętnych.

Pierwsza zasada urządzania mieszkania pod wynajem - wnętrze musi być jak najbardziej neutralne. Nie powinieneś ukierunkowywać go na swój indywidualny gust lub nawet pod konkretną płeć. Nie oznacza to także, że ściany muszą być pomalowane na biało - wystarczy kilka trików, dzięki czemu twoje mieszkanie wynajmie się w mgnieniu oka.

Przede wszystkim funkcjonalność

Podstawą urządzania mieszkania przeznaczonego na wynajem powinny być funkcjonalne sprzęty. Najemcy zwracają uwagę na to, czy w lokalu są podstawowe urządzenia takie jak kuchenka, pralka czy piekarnik, który często jest pomijany przez właścicieli mieszkań. Opcjonalnie możemy zapewnić lokatorom małe sprzęty AGD takie jak: odkurzacz, żelazko czy mikrofalówka. Warto ustalić z najemcą, kto ponosi koszty eksploatacji w razie zepsucia urządzeń elektrycznych - taki zapis powinien być zawarty w umowie. Pamiętaj, że to zazwyczaj po twojej stronie będzie leżało kupno nowego sprzętu do mieszkania - chyba, że zostało uszkodzone z umyślnej winy lokatora. Przed wynajmem warto sporządzić dokładny protokół zdawczo-odbiorczy, w którym zawrzemy informację, w jakim stanie zostały oddane do użytku sprzęty w mieszkaniu.

Reklama

Zapewnij podstawowe meble

Czy warto zapewnić umeblowane mieszkanie przyszłym lokatorom? Odpowiedź jest raczej oczywista - powinno być to standardem. Najemca rzadko kiedy posiada własne meble, jeśli już, zazwyczaj są to drobne przedmioty, takie jak szafka nocna czy biurko. Dlatego urządzając mieszkanie powinno zapewnić się podstawowe meble - szafę (najlepiej sprawdza się ta w zabudowie), łóżko, stół z krzesłami, szafki kuchenne oraz opcjonalnie komodę czy regał.

Dobrze, jeśli sprzęty będą wykonane z łatwego do czyszczenia materiału. Wtedy posłużą przez długie lata wielu najemcom.

Bez zbędnych bibelotów

Urządzając mieszkanie pod wynajem pamiętaj, by nie zaśmiecać go zbędnymi przedmiotami. Wnętrze powinno być jak najbardziej neutralne. Zostawmy pole do popisu najemcy, który na pewno będzie chciał ozdobić lokal osobistymi rzeczami, roślinami czy pamiątkami. Nie pozostawiaj zatem zbędnych bibelotów lokatorowi - szczególnie takich, które są związane bezpośrednio z wynajmującym. Mowa o zdjęciach czy przedmiotach, których nie chcesz w swoim prywatnym mieszkaniu.

Pamiętaj, by nie traktować mieszkania pod wynajem jako osobistego składziku. Często wynajmujący roszczą sobie prawo do pozostawienia osobistych przedmiotów w komórce lokatorskiej bądź nawet w mieszkaniu. Podczas trwania umowy najmu dobrowolnie rezygnujesz z praw do korzystania z lokalu. Trzymanie osobistych rzeczy może być przykładem zakłócenia spokoju (miru) domowego, który przysługuje lokatorowi.

Przed oddaniem lokalu zwróć uwagę na jego czystość, szczególnie jeśli mieszkanie było wcześniej wynajmowane. Posprzątany lokal będzie prezentował się znacznie lepiej.  

Gdzie szukać mieszkania pod inwestycję?

Inwestor chcący zakupić mieszkanie pod wynajem ma do wyboru lokale z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Jeśli zdecydujesz się na pierwszy wariant warto zrobić dokładny reserach. Obecnie deweloperzy w swoich ofertach mają specjalne mieszkania przeznaczone typowo pod wynajem lub przygotowują dedykowane promocje i dni otwarte. Jest to idealna okazja do porozmawiania z konsultantem, który odpowie na wszelkie nurtujące pytania dotyczące zakupu nieruchomości przeznaczonej pod inwestycję.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »