Jak wynająć (fajne) mieszkanie w dużym mieście?

Poszukiwanie mieszkania na wynajem w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu stanowi nie lada wyzwanie. Jeśli chcemy znaleźć lokal, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom, musimy się uzbroić w cierpliwość i nastawić na żmudne przewijanie portali ogłoszeniowych. Przygotowaliśmy jednak kilka wskazówek, które powinny ułatwić znalezienie wymarzonego mieszkania.

Zakup nowego mieszkania w dzisiejszym świecie jawi się niczym podróż na księżyc. Kawalerka w dużym mieście to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych. Trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych również nie ułatwia pozyskania własnych czterech ścian. Z tego powodu, zwłaszcza młode osoby decydują się na najem lokalu mieszkalnego.

W dużych miastach zwykle jest dostępnych kilka tysięcy ogłoszeń wynajmu mieszkań, ale mimo to nie jest łatwo znaleźć lokum, które będzie dla nas odpowiednie pod względem metrażu, układu pokoi, standardu i lokalizacji. Koszty najmu, czynszu i opłat za media również nie są bez znaczenia. Budżet często jest ograniczony, a wynajem znacznie podrożał w ciągu ostatnich lat.

Reklama

Jak szukać mieszkania?

Portale ogłoszeniowe

Z pewnością pierwsze miejsce, do którego się kierujemy, by znaleźć mieszkanie na wynajem, to portale ogłoszeniowe typu OLX, Otodom, Gratka, Morizon, Gethome, Tabelaofert itd. Na początku poszukiwań nie obejdzie się bez wielogodzinnego przewijania kolejnych stron z ogłoszeniami, aczkolwiek po rozeznaniu się w bieżącej ofercie rynkowej, dalszą pracę możemy sobie nieco ułatwić przy użyciu obserwacji wyszukiwań.

Portale ogłoszeniowe kategoryzują wszystkie oferty mieszkaniowe w zakresie metrażu, lokalizacji, liczby pokoi, umeblowania czy rodzaju zabudowy. Warto ustalić, jakie mieszkanie nas dokładnie interesuje i przefiltrować ogłoszenia względem naszych oczekiwań. Następnie należy dodać zastosowane parametry filtrujące do zakładki "obserwowanych wyszukiwań" na danym portalu. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie sprawdzać już tylko wyselekcjonowane nowe oferty z mieszkaniami, zamiast przewijać całe strony z ogłoszeniami. Możemy również zażądać, by wszystkie nowe ogłoszenia z danej kategorii i skonfigurowanego przez nas mechanizmu filtracji, trafiały na nasz adres mailowy. Zaoszczędzimy w ten sposób mnóstwo czasu.

Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy oferujący mieszkania kategoryzują swoje ogłoszenia we właściwy sposób. Dlatego też warto odwiedzać bardziej ogólne kategorie na portalach ogłoszeniowych, bo akurat tam może się trafić jakaś perła.

Agenci i pośrednicy

To mało popularna forma szukania mieszkania, aczkolwiek potrafi zaoszczędzić nam dużo czasu i uwolnić od tego ciężaru poszukiwania dachu nad głową. Na rynku działają firmy i agencje nieruchomościowe, które w swojej ofercie posiadają określoną pulę mieszkań na wynajem. Część lokali należy do nich, a część mieszkań jest tylko przez nich zarządzania i reprezentowana w imieniu właścicieli. Jednym ze sposobów jest zwrócenie się o pomoc do jednej z takich firm, a nuż trafimy właśnie na wyjątkową okazję? Tego typu rozwiązanie wiąże się jednak niekiedy z kosztami. Za pomoc w poszukiwaniach agenci czasami wymagają prowizji.

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami to kolejna grupa osób, do której można się zwrócić o pomoc w poszukiwaniach. Mają oni dostęp do szerokiej bazy kontaktów i lokali. W tym przypadku musimy się już jednak liczyć z prowizją dla pośrednika.

Facebook - grupy i marketplace

W ostatnich latach silnie rozwinął się segment ogłoszeń mieszkań na Facebooku. Właściwie w każdym średnim czy większym mieście znajdziemy od kilku do nawet kilkudziesięciu grup facebookowych poświęconych wyłącznie ogłoszeniom mieszkaniowym. Łącznie na tego rodzaju grupach w największych miastach jest zgromadzonych kilkaset tysięcy osób, a wśród nich mnóstwo właścicieli mieszkań i pośredników gotowych do nawiązania kontaktu.

Nieodzownym elementem szukania mieszkania na wynajem jest zatem dołączenie do grup facebookowych, a najlepiej do wszystkich funkcjonujących w danym mieście. Poza biernym uczestnictwem w grupach nie zapominajcie o własnych ogłoszeniach w charakterze szukającego.

Poza grupami Facebook oferuje również dostęp do tzw. marketplace’u, czyli swoistego portalu ogłoszeniowego działającego w jego ramach. W Marketplace Facebooka również znajdziemy sporo ofert mieszkaniowych, które warto przeglądać. To coraz większa konkurencja dla innych portali typu OLX z uwagi na to, że na Facebooku ogłoszenia są bezpłatne dla właścicieli mieszkań.

Szukaj lub wynajmij odpowiednio wcześnie

Wyżej przedstawione metody poszukiwań mieszkania na wynajem nie dają gwarancji jego znalezienia, choć mocno zwiększają na to szanse. Bądźcie cierpliwi i nie frustrujcie się, jeśli na początku będziecie musieli spędzać po kilka godzin dziennie, wertując oferty na portalach ogłoszeniowych. Tego typu poszukiwania to praca jak każda inna i wymaga czasu, by osiągnąć pożądany efekt. Pamiętajcie również, żeby zacząć szukać jak najwcześniej. Jeśli chcecie wynająć lokal np. od października, powinniście już się rozglądać za ofertami w maju. Wynika to stąd, że studenci zwykle kończą najem wraz z końcem roku akademickiego, czyli ostatnim dniem czerwca. Właściciele mieszkań nie chcą zostać na lodzie i niechybnie chcieliby mieć kogoś na zastępstwo. Jeżeli jakieś mieszkanie przypadnie wam szczególnie do gustu, można się również pokusić o wynajem nawet kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku akademickiego. Warto wtedy spróbować wynegocjować atrakcyjną cenę na okres letni.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »