Reklama

Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Rozważymy wprowadzenie euro, kiedy strefa uporządkuje problemy

- Polska rozważy wprowadzenie euro wtedy, kiedy strefa euro uporządkuje swoje problemy - powiedział w poniedziałek w Łodzi prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Szef NBP uczestniczył w otwarciu wystawy "Euro, waluta europejska".

Prezes NBP zwrócił uwagę, że w dyskusjach o strefie euro należy wyraźnie oddzielić argumenty ekonomiczne od argumentów politycznych, które są - według niego - często jednostronne i skrajne.

Belka wierzy, że strefa euro się uporządkuje i wzmocni. Dlatego - jak mówił - jeśli w krytyce euro zapędzimy się za daleko, to w momencie, kiedy należałoby wprowadzić w Polsce euro, będziemy mieli duży problem, aby ponownie przekonać społeczeństwo o wejściu naszego kraju do tej strefy.

Jego zdaniem, trudno jednak jest debatować o wprowadzeniu euro w czasie, kiedy strefa euro przeżywa poważne problemy. Dlatego Polska "rozważy wejście do strefy euro wtedy, kiedy strefa euro uporządkuje swoje problemy".

Reklama

Pytany przez dziennikarzy, dlaczego nie uczestniczy w poniedziałkowej debacie ekonomistów zorganizowanej przez PiS, powiedział, że jako prezes NBP "unika wielkich zgromadzeń". - Staram się nie uczestniczyć w imprezach, które jednak posiadają pewien nastrój polityczny - stwierdził.

Życzył jednocześnie uczestnikom spotkania "ciekawej wymiany poglądów i sformułowania wielu trafnych wniosków dotyczących polityki gospodarczej".

Zdaniem Belki, to media ogłosiły w Polsce kryzys. Według niego kryzys jest na południu Europy i w wielu krajach naszego regionu. - W Polsce nazwałbym to osłabieniem koniunktury - dodał.

Prezes NBP przyjechał do Łodzi, aby wraz z przedstawicielem Komisji Europejskiej - Declanem Costello otworzyć wystawę na temat wspólnej waluty.

Costello powiedział, że euro, to nie tylko środek, który służy do płacenia. - To element sprawdzenia naszej solidarności, która pozwala na rozwój wspólnej Europy - dodał.

Z wystawy dowiedzieć się można m.in. czym jest Unia Gospodarcza i Walutowa i jak przebiega koordynacja polityki gospodarczej państw strefy euro, poznać zabezpieczenia oraz wzory banknotów i monet euro.

Na wystawie można również samodzielnie wykonać pamiątkowy medal oraz otrzymać dyplom potwierdzający udział w ekspozycji.

W części poświęconej przyjęciu euro przez Polskę przedstawiono bilans korzyści i kosztów członkostwa w strefie euro oraz warunki niezbędne do jego przyjęcia.

Ekspozycja opracowana przez Komisję Europejską była prezentowana po raz pierwszy w Brukseli w 2007 r. Od tamtego czasu wystawa odwiedziła dziesięć krajów Unii Europejskiej i prawie 30 miast. Polska jest 11 państwem, które gości wystawę.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 14 grudnia br. w Centrum Informacji o Euro Narodowego Banku Polskiego, które znajduje się w siedzibie łódzkiego oddziału NBP (Al. T. Kościuszki 14).

- - - - - - - - -

- Przystąpienie do strefy euro wiąże się dla Polski z prawdopodobnymi korzyściami i z pewnością z kosztami - ocenił Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej. Dodał, że Polska powinna przez najbliższą dekadę rozwijać się w warunkach stabilności makroekonomicznej.

- Integracja ze strefą euro może przynieść korzyści, ale wiąże się też z kosztami. Koszty wystąpią na pewno, korzyści są tylko prawdopodobne - powiedział Kaźmierczak podczas seminarium naukowego.

- W sytuacji znacznego opóźnienia rozwojowego Polski do krajów starej Unii Europejskiej, należy wykorzystać najbliższą dekadę na uzyskanie wysokiego tempa wzrostu PKB w warunkach stabilności makroekonomicznej - dodał.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »