Zamach na pieniądze w OFE

Fundusze emerytalne przerwały trend wyprzedaży

​Analitycy DM Trigon szacują, że OFE wydały niemal 0,5 mld zł na akcje rodzimych spółek w ostatnim miesiącu 2019 r. Sprzedały w grudniu polskie akcje za 122 mln PLN, jednak kwota ta uwzględnia rozliczenie wezwania na Asseco Poland, z którego OFE mogły otrzymać ok. 600 mln PLN.

Skorygowana wartość wynosi więc niemal 500 mln PLN popytu na polskie akcje na rynku wtórnym. Zdaniem ekspertów, fundusze emerytalne przerwały trend wyprzedaży akcji zagranicznych i po 6 miesiącach podaży, w grudniu wydały na nie 51 mln PLN.

Większość OFE była pozytywna na polskie akcje, a dużą podażą charakteryzowały się tylko fundusze, które poinformowały o istotnym zmniejszeniu zaangażowania w Asseco Poland.

Dużym kupującym był NN OFE, który wydał na polskie akcje 184 mln PLN. Popyt na akcjach zagranicznych również był wygenerowany głównie przez NN OFE.   Alokacja OFE w polskie akcje wzrosła o 0,2 pp m/m do 75,6%.

Reklama

Do 77% potencjalnie brakuje 2,2 mld PLN. Gdyby nowa reforma OFE weszła w życie dzisiaj, średnia alokacja w polskie akcje wynosiłaby 88,9% (pro-forma po przekazaniu 15% opłaty przekształceniowej).

Cztery fundusze byłyby poniżej progu 89% i do jego osiągnięcia brakowałoby im 0,8 mld PLN. Napływy z ZUS wyniosły w grudniu 246 mln PLN (3195 mln PLN w całym 2019), natomiast grudniowe transfery z tytułu suwaka wyniosły 543 mln PLN (6926 mln PLN w całym 2019).

Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych wzrosła w grudniu o 0,6%. Najlepszy wynik zarządzania osiągnął Bankowy OFE (+1,9%), a najgorszy Generali OFE (-0,2%). W całym 2019 roku najlepszy był Allianz OFE (+1,9%), a najgorszy AXA OFE (-0,7%).

 Trigon Domu Maklerski

OFE: Suwak postrachem rynku kapitałowego

GPW przygotowała bilans popytowo-podażowy, z którego wynika, że przepływy na rynku z tytułu OFE i PPK wyniosą kilka miliardów PLN na plus w tym roku - poinformowała wiceprezes GPW Izabela Olszewska podczas Forum Finansów i Inwestycji w Warszawie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

"Zrobiliśmy bilans popytowo-podażowy. Suwak OFE jest postrachem rynku kapitałowego, coraz więcej ludzi zbliża się do emerytury i zarządzający muszą sprzedawać coraz więcej akcji. Podaż netto z tego źródła to ok. 300 mln PLN miesięcznie. Popatrzyliśmy na inflow związany z PPK, popatrzyliśmy na to co może się stać w subfunduszach, w które przekształcą się OFE, na dywidendy, które będą inwestowane i wyszło nam, że będziemy kilka miliardów zł in plus w tym roku" - powiedziała Izabela Olszewska.

"Lokalny strumień kapitału jest giełdzie potrzebny, obecnie tego kapitału na rynku brakuje. W 2019 roku mieliśmy do czynienia z nadpodażą (akcji - przyp. PAP), co spowodowało spadek wycen. Spółki wstrzymują swoje IPO ze względu na wyceny, a inni uznali ze to dobry moment do delistingu. Spółki, z którymi teraz rozmawiamy, czekają na lepsze wyceny, one się włączą po reaktywacji IPO" - dodała Olszewska.

DM BDM

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: OFE | fundusze emerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »