Reklama

Zamach na pieniądze w OFE

Gigantyczne straty funduszy emerytalnych

Po październikowym ożywieniu listopad przyniósł powrót spadków na krajowy rynek akcji, co miało duży wpływ na wyniki funduszy emerytalnych.W listopadzie wszystkie OFE poniosły stratę, średnia stopa zwrotu wyniosła -2,8%. Nasz -WIG w analogicznym okresie stracił -4,7%.

Po październikowym ożywieniu listopad przyniósł powrót spadków na krajowy rynek akcji, co miało duży wpływ na wyniki funduszy emerytalnych. Podczas gdy zagraniczne giełdy notowały nawet kilkuprocentowe zwyżki, indeks szerokiego rynku WIG stracił aż -4,7%.

Tradycyjnie już najsłabiej spisały się krajowe blue chipy, w przypadku których miesięczny spadek wyniósł aż -6,5%. W efekcie średnia stopa zwrotu funduszy emerytalnych w listopadzie wyniosła -2,8%.

OFE po raz kolejny spisały się lepiej od indeksu szerokiego rynku WIG ze względu na udział małych i średnich spółek w portfelach. W tym segmencie skala spadków była niższa. Indeks mWIG40 stracił w listopadzie -0,7%, a sWIG80 -1,7%. Negatywny wpływ na nastroje inwestorów z polskiego rynku mają planowane przez rząd reformy, do których należą m.in. podatek bankowy, czy podatek od supermarketów.

Reklama

Wszystkie z działających na polskim rynku funduszy emerytalnych odnotowały ujemne wyniki w minionym miesiącu. Z najniższą skalą strat mieliśmy do czynienia w przypadku AXA OFE (-2,2%), Metlife OFE oraz PKO BP Bankowy OFE (w obu przypadkach -2,4%). Na drugim biegunie znalazły się natomiast Aegon OFE oraz OFE PZU "Złota Jesień", który jeszcze miesiąc wcześniej wypracował wynik znacznie wyższy od rywali. W przypadku obu funduszy miesięczna strata przekroczyła -3,2%.

Ranking OFE

Lepszy wynik AXA OFE na tle konkurencji w listopadzie zapewnił funduszowi powrót do czołówki po miesięcznej przerwie i wzrost oceny w rocznym Rankingu z 3a do 5a. AXA OFE pod względem efektywności prezentuje się dobrze również w trzyletnim horyzoncie, w którym to od 5 miesięcy utrzymuje ocenę 4a.

Liderem naszego Rankingu pozostaje MetLife OFE, który jako jedyny otrzymał najwyższe noty w obu horyzontach, i co ważne utrzymuje je już od 7 miesięcy.

Po świetnej dyspozycji w październiku, słabszy wynik w minionym miesiącu spowodował spadek oceny w rocznym Rankingu OFE PZU "Złota Jesień" aż o dwie noty z 5a do poziomu 3a. W przypadku pozostałych funduszy nie odnotowaliśmy już tak dużych zmian w Rankingu.

Aktywa funduszy emerytalnych

W listopadzie mieliśmy do czynienia z pierwszym od dwóch miesięcy spadkiem wartości środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych. Ich aktywa zmniejszyły się aż o -4,2 mld zł, czyli -2,8% do 143,3 mld zł. Był to największy miesięczny spadek od czerwca 2015 r. Jego przyczyną w głównej mierze był ujemny wynik zarządzania, który szacujemy na ok. -4,0 mld zł.

Oprócz słabszej koniunktury na polskim rynku finansowym, negatywny wpływ na wartość zgromadzonych w OFE środków wywiera również utrzymująca się od wielu miesięcy przewaga wypłat nad wpłatami.

W listopadzie wartość środków przelanych z ZUS do OFE wyniosła +197 mln zł. Jednocześnie otwarte fundusze emerytalne przelały do ZUS środki w ramach tzw. "suwaka" o wartości -321 mln zł. W sumie od początku roku w ramach suwaka OFE przekazały już -3,8 mld zł. Z planu finansowego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż w 2016 roku z tego tytułu przeleją 4,3 mld zł, jednocześnie otrzymają jedynie 3,2 mld zł.

W ujęciu wartościowym największy spadek aktywów w listopadzie odnotowali liderzy pod względem zgromadzonych dotychczas środków. Aktywa Nationale- Nederlanden OFE spadły o -1 mld zł do 34,9 mld zł. Środki zgromadzone w Aviva OFE obniżyły się o -0,9 mld zł do 31,7 mld zł. Natomiast w ujęciu procentowym najwięcej środków odpłynęło z funduszy Aegon OFE i OFE PZU "Złota Jesień" -3,4%.

W sumie od początku roku aktywa zgromadzone w OFE zmniejszyły się o blisko -5,7 mld zł,a od tzw. "wielkiego przelewu" 153 mld zł do ZUS w lutym 2014 roku, o -10,6 mld zł.

Zespół Analiz Online

Dowiedz się więcej na temat: wszystkie | OFE | fundusze emerytalne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »