Reklama

Zamach na pieniądze w OFE

OFE mozolnie odrabiają miliardowe straty!

Pierwszy miesiąc nowego roku OFE zakończyły z dodatnimi stopami zwrotu i wzrostem aktywów o prawie 0,5 mld zł.

Nowy 2021 rok rozpoczął się pozytywnie na rynkach kapitałowych. Indeksy na rynkach rozwiniętych w trakcie miesiąca ustanawiały nowe rekordy wszech czasów, kończąc go jednak korektą. Końcówka miesiąca upłynęła pod znakiem wysokiej zmienności notowań, w dużej mierze wywołanej spekulacją na wybranych akcjach amerykańskich spółek (w tym GameStop). Grupa użytkowników serwisu Reddit grała przeciwko dużym funduszom mającym istotne krótkie pozycje w tych papierach.

Reklama

Ostatecznie światowy indeks MSCI AC World stracił w styczniu 0,5 proc. (S&P 500 1,1 proc., a niemiecki DAX 2,1 proc.).

Podwyższona zmienność na głównych światowych giełdach miała swoje odzwierciedlenie także na naszym parkiecie, szczególnie w segmencie największych spółek. WIG20 w skali całego miesiąca stracił 1,8 proc. Lepiej wypadł indeks szerokiego rynku WIG, który zakończył miesiąc 0,1 proc. pod kreską. Siłą pociągową okazały się giełdowe maluchy i średniaki, indeksy je grupujące zyskały odpowiednio: sWIG80 5,0, a mWIG40 +3,1 proc.

Wyniki OFE

Na tym tle całkiem dobrze wypadły fundusze emerytalne, które w styczniu zarobiły średnio +0,7 proc. Wszystkie wypracowały dodatnie stopy zwrotu, w tym najwyższą - PKO BP Bankowy OFE (+1,2 proc.). Mimo dobrego miesiąca fundusz ten jest pod kreską w horyzoncie rocznym. W tym okresie najlepiej wypadają OFE Pocztylion oraz OFE PZU "Złota Jesień".


Ranking OFE

Nasz comiesięczny ranking OFE, oparty na wskaźniku mierzącym relację zysku do ryzyka (information ratio), otwiera ponownie Pocztylion OFE - fundusz, który otrzymuje najwyższe oceny piąty miesiąc z rzędu. Z trzeciego na drugie miejsce wskoczyła Aviva OFE, która także otrzymała dwie najwyższe oceny w obu horyzontach. Z kolei trzy ostatnie miejsca zajmują fundusze, które mimo dobrych wyników w samym styczniu, nie odrobiły strat z zeszłego roku i ich wynik 12-miesięczny pozostaje ujemny.

Aktywa funduszy emerytalnych

Dodatnie wyniki inwestycyjne wypracowane w styczniu przyczyniły się do zwiększenia wartości aktywów zgromadzonych w OFE o prawie 1 mld zł. Po odliczeniu ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS wzrost aktywów wyniósł niecałe 0,5 mld zł (0,3 proc.). W styczniu OFE w ramach suwaka przekazały do ZUS 546,6 mln zł. Na koniec miesiąca w OFE zgromadzone było 149,3 mld zł. Roczna dynamika aktywów wzrosła do -1,5 proc. z -4,1 proc. w grudniu. 

- 2020 rok wszystkim nam dał dobrą, realną lekcję z funkcjonowania rynków kapitałowych. Wybuch pandemii spowodował znaczące przeceny, które w kolejnych miesiącach były odrabiane. Teraz aktywa OFE mają wartość minimalnie niższą od tej sprzed wybuchu epidemii. To pokazuje, że rynki z wyprzedzeniem reagują na zmiany w realnej gospodarce, a ich funkcjonowanie podlega określonym prawom. Rynek kapitałowy jest właściwym miejscem do bezpiecznego pomnażania długoterminowych oszczędności, szczególnie w dzisiejszej sytuacji, kiedy nastąpiło tak istotne obniżenie stóp procentowych. Mamy nadzieję, że postęp w realizacji światowych szczepień przeciwko COVID-19 nie tylko pozwoli zadbać o zdrowie ludzi, ale mając pozytywny wpływ na gospodarki, przywróci normalność wielu przedsiębiorcom i pracownikom - komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Anna Zalewska

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: OFE | fundusze emerytalne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »