Reklama

Zamach na pieniądze w OFE

PFR Borys: Reforma OFE nie dobije GPW

Wzrost napływów środków na nowe IKE po reformie OFE zrównoważy podaż polskich akcji ze strony nowych SFIO, a wraz z wdrożeniem PPK polską giełdę rocznie mogą zasilać środki na poziomie 7 mld zł - wynika z wypowiedzi prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa.

Reklama

Zakładamy, że ok. 2-3 mld zł rocznie wyniesie podaż na rynku akcji ze strony przekształconych OFE, a jednocześnie 7 mld dodatnich napływów z PPK, czyli mówimy o napływie na lokalny rynek akcji co najmniej 3-4 mld zł rocznie.

To nie uwzględnia jednego ważnego elementu (...) mianowicie - celem przekształcenia OFE jest upowszechnienie IKE, których po reformie powstanie 16 mln - powiedział dziennikarzom Borys, w kuluarach EKF w Sopocie.

"Średnia wpłata na IKE obecnie, w ramach ok. 1 mln obecnie istniejących kont, to ok. 4,5 tys. zł rocznie. (...) Jeżeli przyjmiemy, że nawet 10 proc. uczestników nowych OFE, czyli ok. 1,6 mln, osób zacznie odkładać ok. 4,5-5 tys. zł na IKE rocznie, to mówimy o znaczącym wzroście oszczędności gromadzonych na IKE - ok. 7-8 mld zł.

Jeżeli 1/3 z tego byłaby inwestowana na rynku akcji, jak to mniej więcej wygląda w alokacjach w branży funduszy inwestycyjnych, to równoważyłoby praktycznie wszystkie odpływy z nowych OFE. (...) To wydaje się tworzyć pozytywną perspektywę dla rynku akcji.

Analitycy Ipopema Securities ocenili, że podaż netto akcji notowanych na GPW po likwidacji OFE w 2020 r. może wynieść do 3 mld zł, a w 2021 r. do 3,4 mld zł. Natomiast w ocenie analityków Trigon DM popyt na polskie akcje ze strony PPK w najbliższych 7-8 latach może przekraczać potencjalną maksymalną podaż przez OFE związaną z obniżaniem alokacji w akcje o 2,5 p.p. rocznie. Odpływy netto ustabilizują się na poziomie ok. 600 mln zł od 2029 roku.

Zarówno analitycy Ipopema, jak i Trigon DM w swoich raportach nie uwzględnili dodatkowych napływów na nowe IKE.

Projekt ustawy likwidującej OFE zakłada, że z domyślnej opcji przeniesienia aktywów na IKE skorzysta ok. 80 proc. obecnych członków OFE.

Kluczowe założenia projektu ustawy:

- powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE staną się towarzystwami funduszy inwestycyjnych, zaś OFE przekształcą się w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO);

- opcją domyślną dla 15,8 mln członków OFE będzie przeniesienie ich aktywów na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) prowadzone przez TFI powstałe z przekształcenia PTE;

- od przenoszonych na IKE środków zostanie pobrana opłata przekształceniowa na rzecz FUS w łącznej wysokości 15 proc., której płatność będzie rozłożona na 2 lata;

- nie mniej niż 90 proc. aktywów na dzień 31 grudnia 2020 roku SFIO zobowiązane będą utrzymywać w akcjach notowanych na krajowym na rynku regulowanym. Udział w akcji będzie się mógł zmniejszać o 2,5 pkt. proc. rocznie, do minimum 67,5 proc. aktywów w 2029 roku;

- w ramach SFIO funkcjonować będą dwa subfundusze: emerytalny i przedemerytalny. Do funduszu przedemerytalnego trafią uczestnicy SFIO na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Subfundusz przedemerytalny min. 70 proc. aktywów będzie utrzymywał w papierach dłużnych i depozytach;

- w ramach FRD powstanie fundusz, do którego trafią aktywa członków deklarujących przejście z OFE do ZUS. Funduszem i pozostałymi aktywami FRD będzie zarządzał Polski Fundusz Rozwoju.

Ustawa likwidująca OFE zakłada, że aktywa przeniesione na IKE będą mogły posłużyć wyłącznie do celów emerytalnych. Ich wypłata (jednorazowa lub w ratach) będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wypłaty nie będą opodatkowane - funkcję fiskalną spełnia opłata przekształceniowa pobierana w momencie przenoszenia środków na IKE.

Dowiedz się więcej na temat: ZUS | IKE | OFE | PFR
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »