Reklama

Podatki od 1 lipca 2022 r. Przedsiębiorcy mogą zmienić sposób opodatkowania

Ministerstwo Finansów na początku sierpnia udostępni kalkulator Polskiego Ładu 2.0 dla przedsiębiorców. W ich przypadku będzie on wyjątkowo istotny, bo w związku z tym, że wybierali formę opodatkowania "w ciemno" mogą ją wstecznie zmienić, jeśli będzie to dla nich opłacalne po lipcowych zmianach.

Przedsiębiorcom i doradcom podatkowym udało się przekonać Ministerstwo Finansów do zaproponowania przepisów umożliwiających zmianę formy opodatkowania w roku.

Druga wersja Polskiego Ładu zwiększa korzyści na skali, ale przedsiębiorcy musieli w lutym wybrać formę opodatkowania na 2022 rok. Ci, którzy wybrali podatek liniowy bądź ryczałt, będą mogli zmienić sposób opodatkowania. 

Przedsiębiorcy mają możliwość zmiany formy opodatkowania

O tym, że taka możliwość powinna zostać wprowadzona Interia pisała po raz pierwszy już pod koniec stycznia, a więc jeszcze przed lutowym terminem, do którego przedsiębiorcy musieli zdecydować według jakiej formy opodatkowania będą funkcjonować w tym roku. Już wtedy było wiadomo, że podejmować będą tę decyzję "w ciemno", bo rząd zapowiedział zmiany do Polskiego Ładu, który zamiast politycznym sukcesem okazał się podatkowym bałaganem, z nieprzewidywalnymi skutkami. 

Reklama

Ustawa, która weszła od lipca daje przedsiębiorcom możliwość zmiany decyzji.

W przypadku osób rozliczających się liniowo, zmiany można dokonać za cały 2022 rok już po jego zakończeniu. W przypadku ryczałtowców taka zmiana będzie możliwa na dwa sposoby. Pierwsza możliwość jest taka, że formę opodatkowania będzie można zmienić w połowie roku w terminie od 1 lipca do 22 sierpnia 2022 roku. Drugą możliwością jest zmiana z ryczałtu na zasady ogólne za cały rok 2022 już po jego zakończeniu.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Mamy dwie możliwości zmiany formy opodatkowania, wydłużając jednocześnie termin na decyzję do 30 kwietnia, czy przedsiębiorca chce pozostać na ryczałcie i liniowce czy wybrać skalę, ale jednocześnie porządkować swoje księgi rachunkowe, aby dostosować je do zmiany formy opodatkowania. Druga opcja pozwala na to, żeby od drugiej połowy roku przejść z ryczałtu na skalę. Najwyższa, maksymalna korzyść możliwa do uzyskania to 4,5 tys. zł. Tyle może maksymalnie zyskać podatnik przechodząc na skalę po zmianach, które są wprowadzone od lipca - tłumaczył wiceminister finansów Artur Soboń.

Specjalny kalkulator dla przedsiębiorców od sierpnia

Kluczowe więc będzie policzenie czy taka zmiana i w którym wariancie jest opłacalna. Ministerstwo Finansów obiecuje, że wśród udostępnianych kalkulatorów do sprawdzania efektów wprowadzonych zmian podatkowych, od 5 sierpnia pojawi się kalkulator dla przedsiębiorców.

Wiceminister finansów deklarował, że nowe kalkulatory będą zaawansowane informatycznie, tak aby były wykorzystywane w przyszłości, a nie tylko w okresie wprowadzania nowych przepisów. Dopytywany przez Interię czy będzie on uwzględniał także przypadek przedsiębiorcy, który rozważa zmianę opodatkowania na drugą połowę przedstawiciele MF deklarowali, że kalkulator jest w fazie tworzenia i będą uwzględniać tego typu postulaty i uwagi,  a chodzi o to, żeby były one jak najbardziej przyjazne dla podatników.

Jak niedawno wyliczał Piotr Juszczyk, doradca podatkowy In Fakt sporej grupie ryczałtowców może się opłacać jednorazowa zmiana formy opodatkowania od połowy roku. W takiej sytuacji w drugiej połowie roku przedsiębiorcy mogą wykorzystać całą kwotę wolną, która wynosi 30 tys. zł, a potem wchodzą w pierwszy, 12-procentowy próg podatkowy aż do kwoty 120 tys. zł. Mogą być przy tym takie sytuacje, że zmiana ryczałtu na skalę na cały rok byłaby nieopłacalna, ale zmiana tylko na drugie półrocze już będzie się opłacała.

Monika Krześniak-Sajewicz

Zobacz również: 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »