Reklama

Ustawa dotycząca terminu zaliczek na PIT w sejmowej komisji

Sejm skierował w środę do komisji finansów projekt ustawy dot. terminów poboru zaliczki na PIT i funduszy tworzonych przez pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Drugie czytanie projektu ma się odbyć jeszcze na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W projekcie zawarto mechanizm przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek wprowadzony rozporządzeniem ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. Projekt zabezpiecza też środki dla zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych i zakładowych funduszy aktywności w związku z podniesieniem od 1 stycznia br. kwoty wolnej od podatku.

Reklama

Odpowiadając na zarzuty posłów, że Polski Ład jest "bublem społecznym", Sarnowski zaznaczył, że w styczniu br. 16 mln osób dostanie albo wyższą pensję albo wyższe emerytury.  Według najnowszych danych ZUS tylko w styczniu 8 mln 150 tys. emerytów i rencistów dostało w wyniku Polskiego Ładu wyższe świadczenia. - To jest ponad 95 proc. wszystkich świadczeniobiorców. To są realne pieniądze, które nie pojawiłyby się w portfelach, gdyby nie podatkowe zmiany Polskiego Ładu - stwierdził Sarnowski.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed dodał, że grupa ok. 421 tys. emerytów miała minimalną stratę w styczniu, która zostanie wyrównana w lutym. - ZUS jest przygotowany do wypłaty straty. Ta kwestia już jest wyjaśniona - zapewnił.

Ponadto Szwed poinformował, że rozwiązanie dotyczące firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami będzie skierowane do ok. 1260 podmiotów, w tym 780 zakładów pracy chronionej, które zatrudniają ponad 93 tys. osób niepełnosprawnych, 126 zakładów aktywności zawodowej zatrudniających prawie 6 tys. niepełnosprawnych. - Łącznie z tych rozwiązań skorzysta ok. 112 tys. osób niepełnosprawnych - przekazał.

Sarnowski wyjaśnił, że preferencja dla rodziców samotnie wychowujących dzieci nie została zlikwidowana, tylko zastąpiona nową ulgą odliczaną od podatku w wysokości 1500 zł. - Ta wysokość ulgi to jest więcej niż średnia korzyść osiągana przez samotnych rodziców ze wspólnego rozliczenia z wychowywanym dzieckiem, ponieważ w zeszłym roku taka korzyść wynosiła średnio 1154 zł - podkreślił wiceszef MF.

Dodał, że zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego osoba samotnie wychowująca dziecko będzie mogła odzyskać kwotę niewykorzystanej ulgi na koniec roku. - Także to 1500 zł nikomu nie przepadnie, nawet jeśli nie będzie od czego tej kwoty odliczyć. Również samotnych rodziców obejmie regulacja, która zapewni, że nie będą tracić na Polskim Ładzie osoby, które zarabiają do 12 800 brutto miesięcznie. Ta zmiana zostanie przedstawiona w najbliższych tygodniach w Sejmie - zapewnił wiceminister finansów.

Zapowiedział też zmiany dot. wyliczania składki zdrowotnej przy różnicach remanentowych.

- Jeśli chodzi o składkę zdrowotną od działalności gospodarczej, reforma zakłada, że podstawą obliczania składki zdrowotnej jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. W przypadku różnic remanentowych jest to temat, który został zgłoszony Ministerstwu Finansów dopiero w ciągu ostatnich tygodni. MF już ma gotowy przepis w tym zakresie, który jest już konsultowany z organizacjami zrzeszającymi księgowych i biura rachunkowe, by w najbliższym możliwym terminie móc legislacyjnie zaadresować ten problem - oświadczył Sarnowski.

Nie wykluczył też podniesienia limitu ok. 3100 zł dochodu rocznie uzyskanego przez pełnoletnie dziecko, po przekroczeniu którego to dziecko nie będzie uwzględniane w uldze dla rodzin 4 plus.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »