Reklama

Jeśli nie wakacje kredytowe to co? Jest jeszcze inna pomoc dla zadłużonych

Wakacje kredytowe to niejedyna pomoc dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych. Dla tych, których faktycznie "przygniatają" raty, ratunkiem może być Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Działa od kilku lat, ale został uruchomiony właśnie na takie czasy jak teraz, kiedy wzrost kosztów obsługi kredytu może być trudny do udźwignięcia.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to mechanizm zapewniający pomoc dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, a są zobowiązani do spłaty rat kredytu mieszkaniowego.

Działa już od kilku lat, ale w okresie niskich stóp mało osób popadało w problemy z obsługą zadłużenia wobec banku. Został stworzony właśnie na taki czas jak teraz, kiedy raty z dnia na dzień poszybowały w górę. Liczba wnioskujących o tę formę pomocy rośnie.

Kto może wystąpić o wsparcie?

 • osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego znacznie obciążającego domowy budżet
 • osoby, które sprzedały lub planują sprzedać dom lub mieszanie, na które wcześniej wzięły kredyt, ale uzyskana kwota ze sprzedaży nie pozwoli na spłatę kredytu w całości

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie?

Wystarczy spełnić jeden z trzech warunków:

Reklama

 •  w dniu złożenia wniosku co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego
 •  miesięczne koszty obsługi kredytu przekraczają 50 proc. dochodu gospodarstwa domowego
 •  miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza:
 •  w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, od 1 stycznia 2022: 1552 zł, (dwukrotność kwoty 776 zł, czyli dwukrotności zwaloryzowanej zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej)
 •  w przypadku gospodarstwa wieloosobowego, od 1 stycznia 2022: 1200 zł na osobę (iloczynu dwukrotności kwoty wskazanej w ustawie o pomocy społecznej, zwaloryzowanej zgodnie z przepisami tej ustawy i liczby członków gospodarstwa domowego)

Maksymalne wsparcie z Funduszu wynosi miesięcznie 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Jest ono przekazywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego bankowi kredytobiorcy, który udzielił kredytu mieszkaniowego.

Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie dwóch lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki. Spłata udzielonego wsparcia dokonywana jest w 144 równych i nieoprocentowanych ratach. W przypadku gdy kredytobiorca bez opóźnienia spłaci 100 rat, pozostała część rat zwrotu wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia zostanie umorzona.

Przyznane wsparcie wypłacane jest bezpośrednio na rachunek banku, w którym zaciągnięty jest kredyt.

Kiedy wsparcie oraz pożyczka na spłatę zadłużenia nie mogą być przyznane?

 •  jeżeli utrata zatrudnienia przez co najmniej jednego z kredytobiorców nastąpiła z jego winy;
 •  jeżeli jeden z kredytobiorców uzyskał wsparcie na zasadach określonych w ustawie (w przypadku, gdy wsparcie nie jest już udzielane, a okres jego udzielania nie przekroczył 35 miesięcy, to łączny okres wsparcia przyznanego kredytobiorcom na spłatę kredytu mieszkaniowego nie może przekroczyć 36 miesięcy);
 •  jeżeli umowa kredytu mieszkaniowego została wypowiedziana przed złożeniem wniosku o wsparcie lub pożyczkę na spłatę zadłużenia;
 •  za okres, w którym co najmniej jednemu z kredytobiorców przysługuje świadczenie z tytułu utraty pracy wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia spłaty kredytu, gwarantującej wypłatę świadczenia na wypadek utraty pracy.

Jeżeli w dniu złożenia wniosku:

 •  kredytobiorca jest właścicielem innego mieszkania lub domu, lub był nim w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
 •  kredytobiorca posiada spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub posiadał takie prawo w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
 •  kredytobiorca posiada roszczenie o przeniesienie prawa własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego, spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub miał takie roszczenie w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

O czym trzeba powiadomić bank?

 •  o zbyciu przedmiotu kredytowania
 •  o zwiększeniu miesięcznych dochodów lub obniżeniu miesięcznej raty, prowadzących do niespełnienia warunku dotyczącego miesięcznych kosztów obsługi kredytu mieszkaniowego
 •  o podjęciu czynności egzekucyjnych z przedmiotu kredytowania
 •  o utracie statusu bezrobotnego;
 •  o zwiększeniu miesięcznych dochodów bądź zmniejszeniu liczby członków gospodarstwa domowego kredytobiorcy prowadzących do niespełnienia przesłanki wynikającej z miesięcznego dochodu gospodarstwa wieloosobowego.

Jak wygląda pomoc funduszu w praktyce?

Przykład 1.

Jeżeli rata kredytu mieszkaniowego wynosi 2 500 zł., a kredytobiorca spełni jedną z przesłanek do otrzymania wsparcia z FWK (np. stosunek wydatków kredytobiorcy związanych z obsługą miesięcznej raty kredytu mieszkaniowego do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy wynosi ponad 50 proc.), to może on złożyć wniosek o wsparcie. Kwota wsparcia zostanie ustalona indywidualnie, w oparciu o postanowienia umowy kredytowej. Zakładając, że zostanie ustalona maksymalna kwota wsparcia - 2 000 zł - to przez 36 miesięcy FWK będzie przekazywał 2 000 zł na wskazany przez kredytodawcę rachunek. Kredytobiorca będzie dopłacał 500 zł.

W tym przypadku, wsparcie dla kredytobiorcy wyniesie 72 000 zł. Zwrot tej kwoty nastąpi po dwóch latach od wypłaty ostatniej raty wsparcia przez FWK. Do spłaty kredytobiorca ma 144 miesięczne raty w wysokości 500 złotych. Jeżeli spłaci pierwszych 100 rat bez opóźnień (spłata 50 000 zł), to pozostałe 44 raty (22 000 zł) zostaną umorzone.

Przykład 2.

Wsparcie może być również przyznane po weryfikacji kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, one również stanowią przesłankę do otrzymania wsparcia z FWK.

W przypadku gospodarstwa wieloosobowego, jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa domowego pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego nie przekroczy iloczynu dwukrotności kwoty 600 zł i liczby członków gospodarstwa, np. kwoty 3 600 zł (600 x 2x3) dla rodziny trzyosobowej, to kredytobiorca spełnia przesłankę kryterium dochodowego i może złożyć wniosek o wsparcie. Ustalenie kwoty wsparcia oraz jego zwrot następują analogicznie jak w pierwszym przykładzie.

Pomoc z FWK skierowana jest także dla kredytobiorców, którzy sprzedali kredytowaną nieruchomość, a kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryła całego zobowiązania z tytułu kredytu mieszkaniowego (promesa lub pożyczka na spłatę zadłużenia) - informuje Ministerstwo Finansów w informatorze na temat wakacji kredytowych i pomocy dla kredytobiorców.

Krześ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »