Reklama

Wakacje kredytowe. W niektórych bankach już co czwarty klient złożył wniosek

O wakacje kredytowe można aplikować od piątku 29 lipca. W niektórych bankach już blisko 30 proc. uprawnionych klientów złożyło wnioski o zawieszenie spłaty rat. Spieszyć się powinni klienci, którym rata przypada na początek miesiąca. Trzeba to zrobić najpóźniej w tym samym dniu co płatność, a niekiedy do konkretnej godziny.

Banki nie chcą podawać ile osób już złożyło wnioski, ale z nieoficjalnych informacji Interii wynika, że w jednym z dużych banków zrobiło to już 20 proc. uprawionych, a w innym z czołówki nawet 28 proc.

W PKO BP, już w sobotę było to 20 proc. uprawnionych, ale bank otworzył tego dnia wszystkie placówki, bo w piątek zanotował przeciążenie systemu przy składaniu wniosków i nie wszystkim się to udało. Według Biura Informacji Kredytowej, z ustawowych wakacji kredytowych może skorzystać 3,41 mln osób, czyli 84 proc. posiadających złotowe kredyty mieszkaniowe.

Zgodnie z ustawą spłata kredytu zostaje zawieszona z dniem doręczenia wniosku kredytodawcy (bankowi). Pospieszyć powinny się osoby, którym comiesięczna spłata kredytu przypada na początek sierpnia. Jeśli się spóźnią, to wakacje będą mieć o jeden miesiąc krótsze, bo można je brać w określonych blokach czasowych i tych za sierpień nie można sobie "odebrać w innym terminie".

Reklama

Wakacje kredytowe. Trzeba pilnować terminów

Jeszcze w ubiegłym tygodniu banki nie miały jednolitego stanowiska do kiedy maksymalnie można złożyć wniosek, żeby zdążyć przed płatnością raty. Większość banków podawała, że można to zrobić tego samego dnia, choć niektóre np. Millennium informują, żeby go złożyć do godziny 19 ej.

Z kolei ING Bank Śląski jeszcze do piątku informował, że wniosek trzeba złożyć najpóźniej dzień przed terminem spłaty raty, ale w sobotę zmienił oficjalną informację na stronie internetowej, w której podaje obecnie: " Żeby zawiesić ratę sierpniową, musisz złożyć wniosek najpóźniej w dniu płatności raty w sierpniu. Przykład: Jeśli dzień płatności raty jest 5 sierpnia, to masz czas na złożenie wniosku do 5 sierpnia (włącznie)". Wcześniej w tym przykładzie podawał, że trzeba to zrobić do 4 sierpnia.

To jeden z elementów, którym wnikliwie przygląda się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK przypomniał bankom, że zgodnie z przepisami ustawy bank musi dokonać zawieszenia spłaty raty kredytu z dniem doręczenia wniosku.

UOKiK pilnuje wakacji kredytowych

Nieoficjalnie bankowcy przyznają, że może to być problematyczne od strony technicznej, ponieważ w systemach informatycznych raty są pobierane o konkretnej godzinie.

Z wakacji kredytowych można skorzystać w konkretnych przedziałach czasowych. Można zawiesić maksymalnie 2 raty w okresie 1 sierpnia - 30 września 2022 r.;  maksymalnie 2 raty w okresie 1 października - 31 grudnia 2022 r. oraz  maksymalnie 4 raty w 2023 roku - po jednej racie w każdym z kwartałów.

Wnioski można złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej,  tylko w niektórych bankach oprócz serwisu internetowego można je złożyć także przez aplikację bankową (ustawa tego nie wymaga).

To ważne zwłaszcza dla osób planujących dalsze wyjazdy, które mogą mieć problem z dostępem do bezpiecznego internetu.

Monika Krześniak-Sajewicz


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »