Ceny ziemniaków pozostaną wysokie. Eksperci mówią o dwóch czynnikach
Jak ocenia Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) ceny ziemniaka w Polsce przypuszczalnie przez cały sezon utrzymają się na bardzo wysokim poziomie. Będzie on zależny od rozwoju warunków pogodowych oraz sytuacji na rynkach zachodnioeuropejskich - prognozują w raporcie eksperci. Polska jest drugim producentem ziemniaków w UE.
Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Instytut podaje, że w skali całego sezonu 2022/23 średni poziom cen targowiskowych może wynieść ok. 179 zł/dt (decytona - jednostka miary stosowana w rolnictwie, równowartość 100 kg - red.) wobec 143 zł/dt w sezonie poprzednim i 100 zł/dt dwa sezony wcześniej.
Średni poziom cen hurtowych wyniesie ok. 142 zł/dt, wobec 105 zł/dt rok wcześniej i 71 zł/dt w sezonie 2019/20.
W końcówce listopada ceny ziemniaków na polskim rynku hurtowym znalazły się pod naciskiem wyższej podaży.
IERiGŻ ocenia, że w 2023 roku areał uprawy ziemniaków w Polsce przypuszczalnie wzrośnie o kilka procent i wyniesie ok. 205 tys. ha. Przy przeciętnych warunkach pogodowych plony mogą wynieść ok. 320 dt/ha, a zbiory ok. 6,6 mln ton, tj. o ok. 8 proc. (o 0,5 mln ton) więcej niż w 2022 roku.
Cena ziemniaków w skupie (56,53 zł za dt) ostatnio obniżyła się nieco w porównaniu z wrześniem br. (o 0,1 proc.), ale była wyższa o 69,4 proc. w skali roku.
Na targowiskach za dt ziemniaków płacono 167,74 zł, tj. o 3,2 proc. mniej niż w miesiącu poprzednim, natomiast o 23,6 proc. więcej niż w październiku roku ubiegłego.
Według danych ARiMR areał uprawy ziemniaka, zmniejszył się w tym roku do ok. 0,182 mln ha. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, powierzchnia uprawy ziemniaka w tym roku wyniesie blisko 0,2 mln ha.
Zmiany wynikają z tego, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje wyniki na podstawie wpływających wniosków o dopłaty obszarowe, a GUS wlicza w zestawienie także uprawy przydomowe.
Według danych Eurostatu, Polska jest drugim co do wielkości producentem ziemniaka w UE. Odpowiada za 16,4 proc. produkcji. Pierwsze miejsce zajmują Niemcy (21,2 proc. udziału), zaś trzecie Francja (15,7 proc. udziału).
(śródtytuły od redakcji)