Ceny żywności będą spadać. Na świecie nadal nadwyżka pszenicy i kukurydzy

Ceny żywności na świecie w tym roku będą spadać - twierdzą eksperci Oxford Economics. Na rynkach światowych to kolejny rok ze spadkami, ale czy ostatni? Dwie zmienne będą kluczowe: nadwyżka produkcji zbóż i gospodarka światowa.

Eksperci firmy doradczej Oxford Economics przewidują, że 2024 rok będzie kolejnym, gdy odnotujemy spadki cen żywności na rynkach światowych. Portal CNBC dodaje, że to prawdopodobnie ostatni rok ze spadkami.

Spadek cen żywności na świecie

"Nasza podstawowa prognoza przewiduje, że światowe ceny towarów spożywczych odnotują w tym roku spadek, zmniejszając presję na detaliczne ceny żywności" - piszą eksperci Oxford Economics cytowani przez CNBC. 

Ich zdaniem kluczowym czynnikiem powodującym wspomniane spadki będzie nadwyżka niektórych towarów. Mowa głównie o pszenicy i kukurydzy, choć na świecie w nadwyżce są także inne produkty spożywcze. Na rynkach światowych od początku roku cena pszenicy miała tylko z powodu nadwyżki zapasów spaść o 10 proc. Na wartości straciła też kukurydza - w tym samym czasie jej ceny spadły o 6 proc.

Reklama

W całym 2023 roku ceny żywności spadły o 8 proc. - wynika z danych Banku Światowego. Także w tym roku ceny wciąż spadają. W lutym światowy indeks cen ONZ wskazywał poziom najniższy od trzech lat, a eksperci z Oxford Economics spodziewają się dalszych spadków cen w tym roku o kolejne 5,6 proc. Wskazują oni jednocześnie, że może to być ostatni rok, gdy ceny żywności będą spadać w ujęciu rocznym. W kolejnych latach sytuacja ekonomiczna i warunki klimatyczne sprzyjać będą podwyżkom. 

Nadwyżka zbóż obniża ich cenę

Zapasy tych zbóż zaczęły gwałtownie rosnąć po inwazji Rosji na Ukrainę. Wówczas cena pszenicy i kukurydzy poszła mocno w górę, a to zachęciło rolników do zwiększania upraw. W efekcie zbiory pszenicy osiągnęły rekordowe wartości w sezonie 2022-2023. Produkcja pszenicy w sezonie 2022/2023 wyniosła ponad 788 mln t, a w tym roku wartość ta urośnie o kolejne 1,5 mln t. 

Wiele wskazuje na to, że wkrótce produkcja pszenicy i kukurydzy zacznie hamować. Rolnicy będą odczuwać spadek rentowności i mogą  decydować się na ograniczanie produkcji. Z drugiej strony obecne warunki pogodowe bardzo sprzyjają rozwojowi pszenicy ozimej, co także będzie w tym roku sprzyjać kolejnym spadkom cen. Rekordowa w 2024 roku ma być także produkcja kukurydzy. 

Gospodarka wpływa na produkcję żywności

Na ceny pszenicy i kukurydzy na świecie wpływ ma także konflikt Rosji i Ukrainy. Od 24 lutego 2022 roku produkcja zbóż w Ukrainie spadła, choć rynek ten nadal relatywnie dobrze sobie radzi. Cena produkcji zbóż nie wzrosła tutaj wzorem innych krajów. Tymczasem z Rosji na cały świat nadal płyną bardzo duże ilości taniego zboża, co nieustannie obniża globalne ceny tych towarów

Sytuacja gospodarcza na świecie wpływa też na ceny innych produktów. Od początku roku cena ryżu na rynkach światowych wzrosła o 8 proc., co jest efektem ograniczeń ekspertowych nałożonych na Indie. Kraj ten odpowiada za 40 proc. produkcji ryżu na świecie. Już w ubiegłym roku średnie ceny ryżu na świecie wzrosły do poziomów najwyższych od 15 lat. Rekordy cenowe bije także kakao i kawa. To już efekt niesprzyjającej pogody. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny żywności | pszenica | kukurydza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »