Cła na miód z Ukrainy przywrócone, przekroczono limit. Bruksela zdecydowała

Miód z Ukrainy będzie droższy. Komisja Europejska uruchomiła tzw. automatyczny mechanizm obronny (ATM), czyli nałożyła na ten produkt cło - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort wyjaśnia, że powodem decyzji KE jest przekroczenie wartości progowej importu miodu.

KE przypomniała, że obowiązujący od 6 czerwca 2024 r. do 5 czerwca 2025 r. system wolnego handlu z Ukrainą obejmuje "hamulec awaryjny" (ATM) dla siedmiu produktów rolnych. Zostaje on automatycznie uruchomiony, jeśli wolumeny importu osiągną średnią roczną wielkość importu odnotowaną w okresie od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2023 r. 

Cła do końca roku

Progowa wielkość importu dla miodu wynosi 44 tys. 417,56 ton i została przekroczona przez Ukrainę 7 sierpnia. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że wielkość ta jest wyższa niż odpowiedni kontyngent taryfowy (TRQ) wynikający z Układu o stowarzyszeniu Unii Europejskiej i Ukrainy. TRQ pozwala na przewóz określonej ilości produktu po innych stawkach celnych. 

Reklama

Z tego powodu - wskazuje resort - do końca bieżącego roku w imporcie miodu obowiązywać będzie unijne cło erga omnes na wszystkie towary z danej grupy powyżej wielkości progowej. 

"Od dzisiaj do 31 grudnia import ukraińskiego miodu będzie podlegał kontyngentom taryfowym w ramach obowiązującej od 2016 r. Pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA)" - informuje KE. Zaś od 1 stycznia do 5 czerwca 2025 r. obowiązywać będzie bezcłowy kontyngent w wysokości 18 tys. 507,32 ton. W razie osiągnięcia tej wielkości wcześniej, KE ponownie powinna uruchomić automatyczny mechanizm ochronny.

Nie tylko miód

Bruksela podała, że import ukraińskiego miodu do UE w ciągu ostatnich pięciu lat utrzymywał się na dość stabilnym poziomie, wynosząc średnio około 49 tys. ton rocznie. Miód nie jest jedynym produktem w imporcie z Ukrainą wobec którego Komisja Europejska uruchomiła automatyczny mechanizm ochronny. W czerwcu 2024 r. ten sam mechanizm został uruchomiony w imporcie owsa, a w lipcu - jaj oraz cukru. We wszystkich tych przypadkach też zostały przekroczone wielkości progowe i do końca roku obowiązywać będą stawki celne erga omnes. 

Automatyczny mechanizm obronny (ATM) dotyczy również mięsa drobiowego, kukurydzy i niektórych produktów przetwórstwa zbóż. Polega on na tym, że po przekroczeniu przez Ukrainę określonej wielkości progowej na import danego produktu, Komisja Europejska ma 14 dni aby podjąć decyzję o przywróceniu unijnego cła.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | miód | UE | Komisja Europejska | cła | kontyngent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »