Rolnicy dorabiają do pracy na roli. Mogą płacić KRUS i ZUS
Przybywa rolników, którzy chcą dorabiać na etacie. Okazuje się, że jest możliwe połączenie prowadzenia gospodarstwa z pracą w innym zawodzie i jednoczesne opłacanie składek na KRUS i ZUS - informuje portal strefaagro.pl, powołując się na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Podpowiada też, jakie należy spełnić warunki.
Rolnik, który zamierza podjąć działalność pozarolniczą i opłacać ZUS, musi mieć nieprzerwanie płacone przez co najmniej 3 lata składki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Kasa informuje, że przez wymieniony w przepisie 3-letni okres należy rozumieć 3 pełne lata nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. Wtedy, w trakcie prowadzenia działalności niezwiązanej z rolnictwem, nadal będzie mu podlegał.
Kolejnym warunkiem jest złożenie w Kasie oświadczenia o kontynuowaniu tego ubezpieczenia. Rolnik ma na to 14 dni od rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej. Ważne, aby nadal prowadził działalność rolniczą lub wykonywał stałą pracę w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytkowej powyżej 1 ha.
Zainteresowany nie może też być pracownikiem ani pozostawać w stosunku służbowym. Rozpoczynając dodatkową pracę nie może pobierać emerytury, renty albo innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Prawo umożliwia rolnikom lub domownikom kontynuowanie ubezpieczenia w KRUS, pomimo objęcia ich ubezpieczeniem w ZUS-ie. Pierwszym warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników (KRUS) w pełnym zakresie z mocy ustawy bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania wymienionych aktywności.
Drugim - nieprzekroczenie w rozliczeniu miesięcznym równowartości minimalnej płacy. Od 1 stycznia wynosi ona 4666 zł brutto. Osoba podlegająca ubezpieczeniu społecznemu rolników i jednocześnie prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą jest zobowiązana aby do 31 maja każdego roku przedstawić zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona kwota graniczna należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy.
Portal rolniczy informuje, że decyzję o każdym indywidualnym rozstrzygnięciu dotyczącym ubezpieczenia społecznego rolników i wykonywanej przez nich nierolniczej pracy podejmuje jednostka organizacyjna KRUS, której podlega należące do zainteresowanego gospodarstwo rolne.