Rząd szykuje ważne zmiany dla rolników. Projekty już są

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy w sprawie sprzedaży gruntów nierolnych należących do państwa. Resort rolnictwa chce umożliwić sprzedaż gminnych ziem Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa (KOWR). W planach także reforma czynszu dzierżawnego.

Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy autorstwa Ministerstwa Rolnictwa w sprawie noweli ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Ustawą rząd zechce uregulować także wahania cen pszenicy.

Jedno wsparcie się kończy, drugie zaczyna

Już 30 czerwca br. wygaśnie możliwość udzielania pomocy de minimis na zasadach określonych w unijnym rozporządzeniu. Stąd konieczność nowelizacji wszystkich aktów prawnych odwołujących się bezpośrednio do przepisów tego rozporządzenia. Zmiany mają umożliwić KOWR dalsze udzielania wsparcia finansowego w formie znanej dotychczas.

Reklama

Nowelizacji podlegać będzie przede wszystkim ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi należącymi do państwa oraz ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Nowe przepisy mają również umożliwić KOWR (tak, jak przed lipcem 2023 roku) sprzedaż nieruchomości wchodzących należących do Skarbu Państwa, które w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy zostały określone jako nierolne.

Zmiany w czynszu dzierżawnym

Nowela przewiduje także korzystniejszy sposób ustalania wysokości czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. 

"Wychodząc naprzeciw problemowi wahających się cen pszenicy, proponuje się, aby jeżeli jest to korzystniejsze dla dzierżawcy, w latach 2024-2026 równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy była ustalana na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w danym półroczu" - czytamy w projekcie. Nowa ustawa ma zrównoważyć wysokość czynszów dzierżawnych.

Przepisy mają wejść w życie w drugim kwartale 2024 roku. Obecnie ustawy trafiły już do wykazu prac legislacyjnych rządu. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: rolnictwo | Czynsz | ceny pszenicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »