1000 zł dodatku do wypłaty. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał dwie ustawy, które gwarantują dodatek w wysokości 1000 zł brutto dla dwóch grup. Jedną z nich są pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej oraz osoby, które opiekują się dziećmi do lat trzech. Natomiast kolejnymi, którzy skorzystają na nowym świadczeniu, będą zawodowi rodzice z rodzin zastępczych oraz tacy, którzy prowadzą rodzinne domy dziecka. Każdy z wymienionych będzie mógł się starać o dodatek od 1 lipca 2024 roku.

Rząd będzie mógł przyjmować programy, które umożliwią wypłatę od 1 lipca 2024 roku dodatku w wysokości 1 tys. zł brutto pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej oraz opieki nad dziećmi do lat trzech - takie rozwiązanie zakłada nowelizacja ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. 

Te osoby będą mogły starać się o 1000 zł dodatku. Skorzysta tysiące pracowników

Chodzi konkretnie o osoby pracujące w: jednostkach pomocy społecznej, ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, w centrach usług społecznych, domach pomocy społecznej, placówkach specjalistycznego poradnictwa rodzinnego, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach wsparcia, w tym ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi czy w klubach samopomocy.

Reklama

Dodatki obejmą także osoby pracujące w systemie pieczy zastępczej i wspierania rodziny, asystentów rodziny, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych, zawodowych i rodzinnych domach dziecka na podstawie umowy o pracę, pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, pracowników interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, pracowników placówek wsparcia dziennego, a także instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, które prowadzone są przez samorządy, czyli żłobki, kluby dziecięce i o dziennych opiekunów. 

Dofinansowanie będzie dotyczyć także kosztów składek od wynagrodzeń. Rozwiązanie ma objąć ok. 190 tys. osób. 

Nie tylko pomoc społeczna. Rodzice z rodzin zastępczych także dostaną nowe wsparcie

Ale na tym nie kończy się lista osób, które będą mogły ubiegać się o nowy dodatek w wysokości 1000 zł. Tego samego dnia prezydent podpisał również nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. 

Zgodnie z nowelą dodatki w wysokości tysiąca zł brutto będą przyznawane w ramach programów przyjmowanych uchwałami Rady Ministrów i finansowane z Funduszu Pracy. Dodatki mają obowiązywać od 1 lipca 2024 r.

Regulacja podwyższa limit środków na ten cel o 45 mln zł - z 40 mln zł do nie więcej niż 85 mln zł. To pula na realizację zadań własnych samorządów w obszarze pieczy zastępczej. W programach zawarte będą szczegóły, m.in. określona dokładna kwota dodatków. 

Podczas prac w parlamencie szefowa resortu rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekonywała, że piecza zastępcza powinna jak najbardziej przypominać troskę i opiekę, jaką otaczane są dzieci w domu rodzinnym. Jej zdaniem obecny system wymaga głębokiej, systemowej reformy, a regulacja, nad którą pracują posłowie, to pierwszy krok w tym kierunku. 

Z kolei wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska zwracała uwagę, że z omawianych zmian skorzysta ok. 2,9 tys. osób - ok. 2,1 tys. pełniących funkcję zawodowych rodzin zastępczych i ok. 800 prowadzących rodzinne domy dziecka. 

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pomoc społeczna | świadczenie | prezydent | Rodzina zastępcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »