500 plus dla seniora

Środa, 14 sierpnia 2024 (11:10) Aktualizacja Poniedziałek, 19 sierpnia 2024 (13:23)
500 plus dla seniora to świadczenie przeznaczone dla osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Otrzymać mogą je nie tylko seniorzy, ale ci stanowią największą z grup wsparcia.
500 plus dla seniora - najważniejsze informacje
500 plus dla seniora /Przemysław Terlecki /INTERIA.PL

500 plus dla seniora - najważniejsze informacje

Co to jest 500 plus dla seniora?

Osoby niezdolne do samodzielności mogą otrzymywać dodatkowe środki finansowe w wysokości 500 zł każdego miesiąca. Ta forma wsparcia, wprowadzona w październiku 2019 roku jest przeznaczona dla tych, którzy potrzebują pomocy w codziennych czynnościach domowych. W Polsce z tego wsparcia korzysta obecnie około 385 tysięcy osób. Mimo że świadczenie to jest często nazywane "500plus dla seniora", mogą z niego skorzystać także inne osoby niesamodzielne, niezależnie od ich wieku. Głównie jednak korzystają z niego osoby starsze, przy czym prawie połowa beneficjentów to osoby powyżej 75 roku życia.

Kto może otrzymać świadczenie?

Świadczenie przysługuje osobom zamieszkałym na terytorium Polski, które są:
  1. Obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. Obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub Konfederacji Szwajcarskiej, posiadającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce;
  3. Cudzoziemcami legalnie przebywającymi na terytorium Polski.

Warunki przyznania świadczenia “500 plus dla seniora” (świadczenia uzupełniającego)

Aby kwalifikować się do otrzymania świadczenia, należy mieć ukończone 18 lat oraz być uznanym za niezdolnego do samodzielnej egzystencji. Uznanie to może wynikać z orzeczenia potwierdzającego:
  1. całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji;
  2. niezdolność do samodzielnej egzystencji;
  3. całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolność do samodzielnej egzystencji;
  4. całkowitą niezdolność do służby i niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Jak złożyć wniosek o “500 plus dla seniora” (świadczenie uzupełniające)?

Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS, wysłać pocztą lub przesłać elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wymagane jest dołączenie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz dokumentacji dotyczącej praw do zagranicznych świadczeń, jeśli dotyczy.
Jeśli nie ma orzeczenia, możliwe jest dołączenie zaświadczenia ostanie zdrowia, które nie jest starsze niż miesiąc przed złożeniem wniosku. Dodatkowo zaleca się dołączenie dokumentacji medycznej, wyników badań profilaktycznych, dokumentów z rehabilitacji oraz orzeczenia o niepełnosprawności.
Decyzja w sprawie przyznania świadczenia jest podejmowana w ciągu30 dni od złożenia wniosku. W razie zmian w sytuacji mających wpływ na prawo do świadczenia, konieczne jest powiadomienie ZUS.

Kryteria dochodowe przy składaniu wniosku o “500 plus dla seniora”

Od marca 2024 roku więcej osób będzie mogło skorzystać z prawa doświadczenia uzupełniającego. Jest ona bowiem podwyższana zgodnie z terminami i zasadami określonymi w ustawie z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prezes ZUS ogłasza nową, zwaloryzowaną kwotę uprawniającą doświadczenia uzupełniającego w formie komunikatu co najmniej na 7dni roboczych przed terminem waloryzacji. Limit dochodu przy, którym można starać się o “500 plus dla seniora” wynosi 2419,33 zł.

500 plus dla seniora - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »