500 plus dla seniora. Od marca grupa uprawnionych rozszerzy się

500 plus dla seniora, bo tak popularnie zwany jest program wsparcia dla najgorzej usytuowanych polskich emerytów, od marca będzie obejmował szerszą grupę uprawnionych. Najstarsi Polacy mają więc powody do radości, ale nie tylko oni mogą występować po finansowanie z programu. Kto jeszcze kwalifikuje się na do otrzymania środków? Wyjaśniamy.

500 plus dla seniora od marca obejmie jeszcze szerszą grupę uprawnionych do wypłat środków z programu. Nie dajmy się jednak zwieść potocznej nazwie, ponieważ pieniądze z 500 plus dla seniora wbrew obiegowej nazwie nie przysługują jedynie najstarszym z Polaków. Są cztery kryteria, które uprawniają do otrzymywania tego świadczenia socjalnego.

500 plus dla seniora nie tylko dla seniora. Kto może dostać pieniądze?

Pieniądze z programu 500 plus dla seniora mogą trafić także do młodszych. Świadczenie socjalne zostało bowiem stworzone z myślą o osobach, które mają trudności z samodzielnym życiem. Najwięcej ich jest wśród najstarszych obywateli, ale tacy ludzie znajdą się także w innych grupach wiekowych. Są więc cztery możliwości uczestnictwa w programie. Wniosek o 500 plus dla seniora może złożyć:

Reklama

  • osoba powyżej 75. roku życia
  • osoba z niepełnosprawnością w I grupie inwalidzkiej
  • osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji
  • osoba pobierająca zasiłek pielęgnacyjny

Choć w ramach programu obowiązuje kryterium wiekowe, to nie wyklucza ono młodszych, którzy spełniają inne warunki. W ten sposób po 500 plus dla seniora może zgłosić się już na przykład osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji po 18. roku życia. Ważne jednak jest, by w wypadku tego świadczenia socjalnego spełniać także kryterium dochodowe.

Od marca zmiana w 500 plus dla seniora. Wzrośnie próg dochodowy

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, bo tak w pełni brzmi nazwa popularnego 500 plus dla seniora, wystartowało w 2019 roku. Od tamtego czasu program przeszedł zmiany dotyczące kryteriów dochodowych. Kolejna taka zmiana czeka nas w marcu 2023 roku, gdy próg dotyczący dochodów beneficjenta zostanie zwiększony.

Obecnie obowiązujący próg dochodowy to 1896,13 zł brutto. Dzięki zmianom, które w życie wejdą 1 marca, każda osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji, która co miesiąc ma do dyspozycji do 2157,80 zł brutto, będzie mogła otrzymać to świadczenie socjalne. Co warto zaznaczyć, jeśli beneficjent otrzymuje rentę i zasiłek pielęgnacyjny, nie musi wliczać ich w dochód.

W senioralnym 500 plus wniosek trzeba uzupełnić o odpowiednie orzeczenie

500 plus dla seniora jest wypłacane świadczeniobiorcom co miesiąc, jednak wypłaty nie ruszą, dopóki nie zostanie złożony odpowiedni wniosek do ZUS. Gdy już upewnimy się, że spełniamy warunki stawiane przez kryterium dochodowe, powinniśmy dołączyć do niego także orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie zaliczające do I grupy inwalidzkiej

Wspomnianych dokumentów nie muszą przekładać osoby, które przekroczyły 75. urodziny i pobierają zasiłek pielęgnacyjny. W ich przypadku warto jednak dołączyć stosowną dokumentację medyczną.

Zasada "złotówka za złotówkę", czyli 500 plus dla seniora to nie zawsze 500 zł

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji nie zawsze wyniesie równo 500 zł. Taką kwotę mogą dostać osoby, które jeszcze do końca lutego notują dochód w wysokości do 1896,13 zł brutto. Powyżej tej kwoty stosowana jest zasada "złotówka za złotówkę", wedle której świadczenie jest pomniejszane o kwotę przekroczenia. 

Oznacza to, że jeśli nasz dochód wynosi np. 1946,13 zł brutto, czyli przekraczamy wspomnianą kwotę o 50 zł, to dostaniemy 450 zł, a nie 500 zł. Takie obliczenia stosujemy analogicznie do wyższych kwot. 

Jeszcze do końca lutego świadczenie nie przysługuje powyżej progu 1896,13 zł brutto.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »