Eugeniusz Gatnar

Poniedziałek, 4 listopada 2024 (09:19) Aktualizacja Poniedziałek, 4 listopada 2024 (09:19)
Eugeniusz Gatnar to jeden z czołowych polskich ekonomistów, profesor nauk ekonomicznych oraz nauczyciel akademicki. Jego kariera zawodowa i naukowa jest nierozerwalnie związana z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, gdzie przez lata pełnił różne funkcje, w tym prodziekana i dziekana Wydziału Zarządzania. Jako członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego (NBP) i członek Rady Polityki Pieniężnej, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu polityki monetarnej kraju.
Eugeniusz Gatnar - najważniejsze informacje
Eugeniusz Gatnar /Agencja FORUM

Eugeniusz Gatnar - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Wykształcenie i kariera naukowa

Eugeniusz Gatnar ukończył studia na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach, gdzie już w trakcie nauki aktywnie działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się na ekonometrii, informatyce ekonomicznej oraz statystyce, co znalazło odzwierciedlenie w jego pracy doktorskiej pt. "Modelowanie jakościowe zjawisk ekonomicznych", obronionej w 1993 roku. W 1999 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy "Symboliczne metody klasyfikacji danych", która była znaczącym wkładem w rozwój metod analizy danych ekonomicznych.

W 2009 roku Eugeniusz Gatnar otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych, co stanowiło ukoronowanie jego dotychczasowej działalności naukowej i dydaktycznej. W trakcie swojej kariery odbywał liczne staże naukowe za granicą, m.in. w prestiżowych ośrodkach akademickich takich jak École supérieure de commerce w Tuluzie, University of Strathclyde w Glasgow, University of Cambridge oraz Arnhem Business School.

Wykładał także z analizy danych finansowych na uczelni PHZ w Lucernie. 
W swojej macierzystej uczelni, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Gatnar piastował stanowisko profesora nadzwyczajnego od 2001 roku. Pełnił funkcje prodziekana ds. edukacji oraz ds. nauki w latach 2002-2008, a następnie dziekana Wydziału Zarządzania. Jako kierownik Zakładu Analizy Danych Statystycznych, Gatnar prowadził liczne badania, których wyniki publikowane były w prestiżowych czasopismach naukowych. Jego dorobek naukowy obejmuje liczne prace, w tym monografie poświęcone metodom statystycznym i ekonometrycznym.

Działalność w Narodowym Banku Polskim i Radzie Polityki Pieniężnej

25 marca 2010 roku Eugeniusz Gatnar został powołany na stanowisko członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego, gdzie pracował do 2016 roku. W NBP odpowiadał za kluczowe obszary polityki monetarnej i nadzoru nad rynkiem finansowym.

Jego działalność w NBP była kontynuacją jego wcześniejszej roli doradcy prezesa banku, gdzie wspierał strategiczne decyzje związane z polityką pieniężną Polski.

13 stycznia 2016 roku Senat RP, na wniosek Prawa i Sprawiedliwości, powołał Gatnara na członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) na sześcioletnią kadencję. Jako członek RPP, Gatnar miał istotny wpływ na kształtowanie stóp procentowych oraz decyzji związanych z polityką pieniężną, które miały bezpośredni wpływ na gospodarkę kraju. Jego działania w RPP były szeroko komentowane i stanowiły istotny element debaty publicznej na temat stabilności makroekonomicznej Polski.

Odznaczenia

Za swoją działalność naukową i publiczną Eugeniusz Gatnar został wielokrotnie wyróżniony. W 1998 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, a w 2002 roku Złoty Krzyż Zasługi. W 2010 roku za zasługi na rzecz rozwoju nauki i gospodarki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W uznaniu jego zasług dla rozwoju wolności i demokracji w Polsce, w 2015 roku przyznano mu Krzyż Wolności i Solidarności.

W 2008 roku Eugeniusz Gatnar został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, co podkreśla jego wkład w rozwój edukacji ekonomicznej w Polsce. Ponadto, w 2022 roku otrzymał odznakę honorową "Za zasługi dla statystyki RP", co stanowi wyraz uznania dla jego wkładu w rozwój statystyki i ekonometrii w Polsce. 

Eugeniusz Gatnar - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »