Podatek od luksusu
Czwartek, 10 października 2024 (15:23)
Aktualizacja Czwartek, 10 października 2024 (15:23)
Podatek od luksusu obejmuje wszelkie rodzaje podatków, które są płacone od posiadanych dóbr majątkowych o wysokiej wartości.
Podatek od luksusu - najważniejsze informacje
Co to jest podatek od luksusu?
W większości obejmuje to nałożenie specjalnym, dodatkowym podatkiem tzw. dobra luksusowe. Jednak podatek od luksusu może być też definiowany w inny sposób, np. poprzez nałożenie odrębnej daniny solidarnościowej, niezależnej od podatku dochodowego dla osób przekraczających określone dochody.
Takie rozwiązanie funkcjonuje np. w Rumunii, gdzie specjalną 4 proc. daniną solidarnościową objęte są osoby, których dochód przekracza 1 milion złotych. Innym rozwiązaniem podatku od luksusu jest istniejący w Rosji podatek dla właścicieli aut luksusowych, który dotyczy samochodów o wartości przekraczającej 10 milionów rubli, czyli około 516 tysięcy złotych.
Podatek od luksusu często tożsamy jest też z podatkiem katastralnym, czyli dodatkową opłatą uzależnioną od wartości posiadanej nieruchomości, bądź ilości posiadanych nieruchomości.
Czy w Polsce obowiązuje podatek od luksusu?
W Polsce nie obowiązuje podatek od luksusu, niemniej jednak część ekonomistów zalicza daninę solidarnościową jako ten rodzaj podatku.
W 2021 roku temat wprowadzenia podatku od luksusu był poruszany przez rząd Zjednoczonej Prawicy.
W kwestii wprowadzenia podatku od luksusu wypowiadał się m. in. ówczesny premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że "nie byłby przeciwko temu, zresztą akcyza w niektórych towarach tak właśnie działa. Jednak przede wszystkim dbajmy o to, żeby system był progresywny, sprawiedliwy, a jednocześnie powszechny, skuteczny, efektywny".
Pomimo medialnych zapowiedzi, podatek od luksusu nie został jednak wprowadzony.
Danina solidarnościowa
Od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje danina solidarnościowa skierowana do osób fizycznych, których dochody netto przekroczyły 1 milion złotych w danym roku podatkowym. Zobowiązani są oni do złożenia deklaracji tej daniny do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym przekroczyli wspomniany próg dochodowy.
Danina solidarnościowa, zdefiniowana w rozdziale 6a, artykułach 30h-30i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynosi 4 proc. od części dochodu przewyższającej 1 milion złotych. Dotyczy to zarówno polskich obywateli, jak i obcokrajowców osiągających dochody w Polsce.
Środki z daniny są przeznaczone na wsparcie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Podlegają jej osoby opodatkowane zarówno według skali podatkowej, jak i na zasadach liniowych. Nie wszystkie typy dochodów wliczają się do podstawy jej obliczenia; wyłączone są między innymi dochody z dywidend, zyski ze sprzedaży nieruchomości oraz dochody opodatkowane ryczałtem.
Podstawę do obliczenia daniny stanowią dochody przewyższające 1 milion złotych po odliczeniu odliczeń, które obejmują dochody opodatkowane według skali podatkowej, z działalności gospodarczej, emerytury, renty, dochody z papierów wartościowych oraz dochody z zagranicznych spółek kontrolowanych.
Deklarację o daninie solidarnościowej (formularz DSF-1) należy złożyć w urzędzie skarbowym, odpowiednim dla miejsca rozliczeń podatkowych podatnika, do 30 kwietnia roku następującego po roku, za który rozliczana jest danina.
Opłata powinna zostać przelana na mikrorachunek podatkowy podatnika, a opóźnienie w płatności może skutkować naliczeniem odsetek lub wszczęciem postępowania egzekucyjnego.
Podatek od towarów luksusowych
Towary luksusowe to termin używany potocznie na określenie produktów, które są objęte podatkiem akcyzowym. Chociaż większość z nich to produkty codziennego użytku, które cieszą się popularnością wśród konsumentów, ustawodawca postanowił nałożyć na nie dodatkowe opodatkowanie.
Akcyza, obok VAT często stanowi znaczną część ceny tych towarów, co skutkuje wzrostem ich kosztów dla konsumentów w miarę podnoszenia stawek tego podatku.
Choć narzekania na wzrost cen papierosów czy alkoholu mogą wydawać się mało uzasadnione, krytyka regularnego zwiększania akcyzy na takie produkty jak benzyna, energia elektryczna czy węgiel jest całkowicie uzasadniona.