Tyle rząd zebrał z daniny solidarnościowej. Resort finansów pokazał liczby

Danina solidarnościowa okazała się konkretnym zasileniem dla budżetu Polski. Resort finansów ujawnił kwotę, która została ściągnięta z kieszeni Polaków z tytułu podatku dla najlepiej zarabiających. W 2022 r. wpływy z daniny solidarnościowej, podatku obejmującego najlepiej zarabiających, wzrosły o 200 milionów złotych na przestrzeni roku. Ile dokładnie rząd ściągnął z kieszeni Polaków?

Danina solidarnościowa, czyli podatek od najlepiej zarabiających, znalazła się w centrum uwagi po zapytaniu złożonym przez posła Konfederacji. Stanisław Tyszka złożył interpelację poselską z zapytaniem o wpływy do budżetu państwa z tytułu poszczególnych podatków. Jak wskazał w niej, "analizując system prawa podatkowego w Polsce, należy ustalić, które z obciążeń podatkowych dają realne wpływy do budżetu państwa, a które z nich można uznać za mniej istotne".

Reklama

Ile budżet zarobił na daninie solidarnościowej?

Wśród odpowiedzi przygotowanej przez Ministerstwo Finansów wskazano m.in. kwotę, jaka zasiliła budżet państwa z tytułu tak zwanej daniny solidarnościowej - podatku obejmującego najlepiej zarabiających w Polsce, nazywanego także "trzecim progiem podatkowym".

Jak wskazał sekretarz stanu w resorcie finansów Artur Soboń, wpływy z tego podatku w 2022 r. wyniosły 2,8 mld zł. Oznacza to wzrost w ciągu roku o 200 mln, natomiast na przestrzeni dwóch lat o miliard złotych. 

Czym jest danina solidarnościowa?

"Trzeci próg podatkowy" obejmuje osoby, których roczne dochody przekroczyły milion złotych. W takim przypadku podatnik płaci 32 proc. podatku dochodowego od "każdej złotówki" ponad poziom 120 tys. zł, natomiast powyżej miliona złotych dodatkowo naliczane jest 4 proc. na takiej samej zasadzie.

Środki pochodzące z daniny solidarnościowej zasilają państwowy Solidarnościowy Funduszu Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami. Choć z nazwy organ ten miał głównie gromadzić i finansować przedsięwzięcia skierowane dla osób z niepełnosprawnościami, tak zdarza mu się realizować inne cele. W tym roku z tego funduszu zostaną wypłacone choćby czternaste emerytury.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek solidarnościowy | budżet państwa | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »