Banki próbują zniechęcić frankowiczów
Ostatni kwartał 2021 r. był dla frankowiczów rekordowy pod względem zapadłych wyroków sądowych, ich liczba wzrosła w tym czasie do co najmniej 1,4 tys. z 449 rok wcześniej - wynika z danych rynkowych zebranych przez Votum Robin Lawyers.
Z danych zebranych przez kancelarię wynika, że w IV kwartale 2021 roku 1.327 spraw (96,8 proc.) zakończyło się korzystnie dla kredytobiorców, a 40 spraw (3 proc.) zakończyło się pozytywnie dla banków. Natomiast w trzech sprawach sądy II instancji uchyliły wyroki sądów I instancji do ponownego rozpoznania. Votum szacuje, że wśród 1.327 pozytywnych dla frankowiczów orzeczeń, aż 1.285 razy sądy stwierdzały nieważność umów kredytowych, w 38 sprawach doszło do odfrankowienia. Jednocześnie w czterech sprawach nie udało się ustalić skutku wyroku.
W IV kwartale zapadło także 278 prawomocnych wyroków, z czego 272 (98 proc.) były korzystne dla kredytobiorców.
- Ubiegły rok, w szczególności ostatni kwartał 2021 r., był dla kredytobiorców posiadających kredyty powiązane z kursem franka szwajcarskiego rekordowy. Zwłaszcza pod względem zapadłych wyroków, w tym wyroków prawomocnych - powiedział PAP Biznes wiceprezes Votum Robin Lawyers Paweł Wójcik.
- Wzrost zapadających wyroków nie może być zaskoczeniem. Mając na uwadze zachodzące zmiany w procedurze cywilnej, informatyzację postępowania sądowego oraz możliwość pozywania banków w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania kredytobiorcy musiało przełożyć się to na wzrost zapadających orzeczeń - dodał.
Podał, że w ramach obsługiwanych spraw frankowych Votum uzyskał w 2021 roku ponad 1.100 korzystnych wyroków dla swoich klientów.
Podsumowując cały 2021 r. Votum Robin Lawyers dotarło do 2.780 wyroków, z czego 2.646 zakończyło się korzystnie dla kredytobiorców, w 125 sprawach górą były banki, a 9 spraw zostało uchylonych.
W 93 proc. sprawy kończyły się stwierdzeniem nieważności umowy kredytowej, w 5,5 proc. doszło do odfrankowienia. Prawomocnie zakończyły się 382 sprawy, w których 98 proc. orzeczeń była korzystna dla kredytobiorców.
Votum ocenia, że tylko w 2021 r. do sądów mogło trafić ponad 70 tys. nowych powództw, z czego ponad 20 tys. do samego wydziału frankowego w Warszawie.
Prezes Votum Robin Lawyers Kacper Jankowski ocenia, że w 2021 roku jednym z elementów strategii banków było zniechęcenie kredytobiorców do dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej. W tym celu do kredytobiorców kierowane były wezwania do zapłaty lub pozwy w zakresie roszczeń z tytułu bezumownego korzystania z kapitału.
Poinformował, że w związku z tym Votum zdecydował o przygotowaniu nowego produktu dla spraw z segmentu bankowego, którą będzie wyróżniać przede wszystkim zapewnienie klientowi ochrony przed roszczeniami banków o bezumowne korzystanie z kapitału.
"Dodatkowo w przypadku uzyskania wyroku stwierdzającego nieważność umowy kredytowej, klient będzie mógł liczyć na wsparcie w zakresie czynności zmierzających do wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej oraz danych z BIK" - powiedział Jankowski.
"Podobnie zapewnimy klientom obsługę po odfrankowieniu umowy w zakresie pozyskania nowego harmonogramu spłaty rat w PLN. Chcemy, aby nasza umowa dawała klientowi pełne wsparcie i bezpieczeństwo w ramach zawarcia jednego kontraktu" - dodał.
W opinii Wojciecha Bochenka, radcy prawnego z Kancelarii Radców Prawnych Bochenek i Wspólnicy sp.k. z grupy Votum roszczenia banków w tym zakresie pozbawione są podstaw prawnych.
"Pierwsze zapadające w tych sprawach rozstrzygnięcia sądów pokazują, że kierunek obrany przez banki nie zasługuje na aprobatę, gdyż tak formułowane roszczenia są sprzeczne z celem i treścią dyrektywy 93/13. Dodatkowo kilka dni temu RPO przedstawił swoje stanowisko do pytań skierowanych do TSUE w powyższym przedmiocie, które także wskazują na brak możliwości domagania się tych roszczeń w przypadku nieważności umowy kredytowej" - ocenił Bochenek.
Przy publikacji wyników za III kwartał 2021 roku Votum podawało, że ma 40-proc. udział w wyrokach zapadających w sprawach bankowych na rynku w 2021 r.