Bułgaria ma problem z wejściem do strefy euro

Szef Narodowego Banku Bułgarii Dymitar Radew ostrzegł wczoraj w parlamencie, że opóźnienie zatwierdzenia pewnych kluczowych dokumentów może stanąć na przeszkodzie planowanego na 2024 r. wejścia Bułgarii do strefy euro.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Decyzję o przyłączeniu kraju do strefy euro od 1 stycznia 2024 r. przyjął rząd Bojko Borisowa, a później zatwierdził ją gabinet Kiriła Petkowa.

W celu dołączenia do grupy państw używających europejskiej waluty należy jednak przyjąć pewne dokumenty, a prace nad tym opóźniają się - stwierdził Radew. Jak powiedział, chodzi o memoranda, które powinien zaaprobować nie obecny rząd tymczasowy, lecz zwykły rząd, wybrany w wyniku głosowania w parlamencie. Tymczasem w obecnej sytuacji trudno jest stwierdzić, czy w ogóle dojdzie do powołania rządu przez podzielony na siedem małych klubów bułgarski parlament.

Reklama

Radew oświadczył, że według resortu finansów deficyt budżetowy kraju w 2023 r. wyniesie ok. 6 proc., czyli osiągnie poziom znacznie powyżej progu, jakiego nie można przekroczyć w celu dołączenia do strefy euro.

Jednocześnie coraz większa liczba bułgarskich ekspertów opowiada się za odłożeniem decyzji w sprawie wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty na później. Jako przykład podają decyzję Rumunii, gdzie sprawę postanowiono odroczyć do 2029 r.

- To nie jest odpowiednia sytuacja do wprowadzenia euro. Mamy zbyt wysoką inflację, deficyt budżetowy, zaczyna się kryzys w związku z zadłużeniem, nie doganiamy w wystarczającym stopniu przeciętnego poziomu dochodów w strefie euro. I sama strefa nie jest w najlepszej kondycji - skomentował ekonomista Stojan Panczew.


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »