Chińskie banki w tajemnicy sprzedają dolary? Chcą wzmocnić juana

Chińskie banki państwowe miały rzekomo sprzedawać dolary amerykańskie, aby wesprzeć juana, o czym informują źródła agencji Reuters. Podobno dotyczyło to operacji zarówno w kraju, jak i za granicą.

Zazwyczaj chińskie banki państwowe handlują w imieniu banku centralnego na rynku wymiany walut kraju, ale mogą także handlować we własnym imieniu.

Czy władze Chin mają plan?

Sprzedaż dolarów amerykańskich ma miejsce w momencie, gdy najwyżsi liderzy Chin zobowiązali się do zwiększonego wsparcia gospodarki w okresie trudnego powrotu po pandemii COVID-19. Skupiają się na zwiększeniu popytu krajowego i sygnalizacji kolejnych kroków stymulacyjnych.

Decydenci polityczni powiedzieli również, że Chiny utrzymają kurs juana na rozsądnym i zrównoważonym poziomie, a także zobowiązały się ożywić rynek kapitałowy i przywrócić zaufanie inwestorów.

Reklama

"Interesujące jest, że w oświadczeniu Politbiura po raz pierwszy od wielu lat wspomniano o stabilności kursu walut. Oznacza to, że zniwelowanie presji na deprecjację juana może stać się od tej pory priorytetem polityki. Jest to zgodne z dalszymi zaostrzeniami polityki walutowej Chińskiego Banku Ludowego" - napisali analitycy HSBC w swoim komunikacie.

Cały czas strata do dolara

Chińskie władze monetarne ostatnio wzmocniły wysiłki na rzecz obrony osłabiającej się waluty. W ubiegłym tygodniu regulacje zostały złagodzone, aby umożliwić firmom pożyczanie więcej za granicą, podczas gdy Chiński Bank Ludowy systematycznie ustala średni dzienny kurs mocniejszy niż prognozy rynkowe.

Kurs juana na lądzie wzmocnił się o ponad 0,6 proc. do poziomu 7,1411 za dolara, a przez moment wynosił nawet 7,1541. Jednak wciąż traci on 3,5 proc. względem dolara od początku roku i jest jedną z najsłabiej radzących sobie azjatyckich walut.

Chiny nadal ściśle kontrolują przepływ pieniędzy do i z kraju. Taka kontrola kapitału i ograniczona przejrzystość na chińskich rynkach finansowych oznaczają, że Chinom wciąż brakuje głębokiego i wolnego rynku finansowego, który jest niezbędny, aby juan mógł stać się ważną walutą na arenie międzynarodowej. Aby juan mógł osiągnąć prawdziwie globalny status, musi być swobodnie dostępny dla inwestycji transgranicznych, a nie jedynie pełnić funkcję środka płatniczego w obszarze handlu.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | Juan chiński | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »