Czy EBC będzie wymieniać hrywny na euro?

Unia Europejska i Europejski Bank Centralny starają się stworzyć mechanizm, który pozwoliłby ukraińskim uchodźcom na wymianę swoich oszczędności w hrywnach na euro lub inne waluty europejskie. Szybkie stworzenie takiego systemu okazuje się skomplikowanym wyzwaniem prawnym i technicznym. W Polsce od piątku każdy dorosły uchodźca z Ukrainy będzie mógł wymienić ukraińskie hrywny, a konkretnie do 10 tys. hrywien (UAH), na polskiego złotego w wybranych oddziałach PKO BP.

- Od czasu wybuchu wojny do Unii Europejskiej przybyło ok. 3,5 miliona uchodźców z Ukrainy, a brak gotówki jest jednym z najpilniejszych problemów, z jakimi muszą się zmierzyć, próbując zapłacić za jedzenie, ubrania i mieszkania - napisał we wtorek "Financial Times". Od początku konfliktu występują problemy z przewalutowaniem ich oszczędności w gotówce.

Obecnie Komisja Europejska prowadzi rozmowy z Europejskim Bankiem Centralnym na temat stworzenia mechanizmu, który pozwoliłby na wymianę pewnej kwoty oszczędności w ukraińskiej walucie na euro. - System ten będzie wymagał gwarancji ze strony państw członkowskich UE, aby pokryć potencjalne straty na wartości hrywny - zaznaczył FT.

Reklama

Gazeta przytoczyła słowa szefowej EBC Christine Lagarde, która powiedziała w poniedziałek, że Europejski Bank Centralny spędził weekend na poszukiwaniu rozwiązania, które pozwoliłoby mu na przeliczanie hrywien uchodźców na euro. - To skomplikowane - powiedziała. - Potrzebujemy gwarancji wymiany. Czasami w czasach kryzysu nasze ramy prawne pokazują swoje ograniczenia - dodała.

Jak przypomniał FT, EBC wysłał w poniedziałek do Komisji propozycję, w której nakreślił, jak miałby działać program wymiany hrywien na euro. Opierałby się na gwarancji ze strony UE na pokrycie ryzyka strat walutowych w banku centralnym.

- EBC uznał, że nie może wymieniać hrywien na euro bez gwarancji państwowych, ponieważ istnieje ryzyko, że zostanie to uznane za finansowanie rządów ze środków pieniężnych, czego zabrania traktat UE - podkreślił FT. Według dziennika EBC obawia się, że pozostanie w posiadaniu dużej ilości hrywien, które mogą znacznie stracić na wartości i których nie będzie można wymienić na euro w ukraińskim banku centralnym - przynajmniej do czasu zakończenia wojny i przywrócenia stabilności.

Financial Times stwierdził, że "Komisja musi stworzyć mechanizm finansowania gwarancji przez państwa członkowskie UE, ponieważ sama Unia nie ma potrzebnych środków w swoim obecnym budżecie". Dziennikarze dotarli do wewnętrznej notatki Komisji, która sugeruje, że "gwarancja może wynieść od 1 do 3 mld euro, przy założeniu, że limit na każdego uchodźcę wyniesie 300 euro". Według gazety, systemem gwarancji zainteresowane są również państwa członkowskie spoza strefy euro.

Polska jest jednym z krajów, w którym problem jest "szczególnie dotkliwy" - obecnie w naszym kraju przebywa ponad 2,1 miliona uchodźców.

NBP poinformował w poniedziałek, że podpisał porozumienie z Narodowym Bankiem Ukrainy, na mocy którego od piątku dorośli uchodźcy będą mogli wymienić do 10 tys. hrywien na osobę "po zaokrąglonym, oficjalnym" kursie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: hrywna | euro | złoty | Europejski Bank Centralny (EBC) | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »