Reklama

Dane makro i sankcje osłabiają złotego

Słabszy odczyt indeksu PMI dla Polski oraz sankcje gospodarcze nałożone na Rosję osłabiają złotego.

Zdaniem ekonomistów, w piątek notowania pary euro-złoty będą znajdować się w przedziale 4,16-4,20.

- Rynek od kilku dni jest w odwrocie. Otworzył się dziś na poziomie 4,18/EUR, następnie nastąpiło nieznacznie osłabienie złotego. To może być efekt gorszego odczytu PMI, ale istotną rolę odgrywają też nastroje inwestorów. Sentyment do handlu jest lekko gorszy, co można wiązać z wprowadzeniem sankcji gospodarczych na Rosję. To wiąże się z wyprowadzeniem kapitału z rynków regionu - powiedział Andrzej Krzemiński, diler z BPH.

- Rynki zaczynają dyskontować, że sankcje te przełożą się na naszą gospodarkę, że przyczynią się do spowolnienia - dodał.

Reklama

W piątek rano bank HSBC podał w komunikacie omawiającym wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Markit, że wskaźnik PMI dla Polski w lipcu 2014 roku spadł do 49,4 pkt. z 50,3 pkt. w czerwcu. To piąty z rzędu spadek PMI i pierwszy od czerwca 2013 r. odczyt poniżej poziomu 50 pkt.

Ambasadorowie państw UE uzgodnili we wtorek sankcje sektorowe wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Restrykcje mają objąć: odcięcie głównych banków rosyjskich z większościowym udziałem państwa od nowego finansowania na rynku UE, embargo na broń, ale tylko w odniesieniu do nowo zawieranych kontraktów, zakaz eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego i ograniczenie eksportu zaawansowanych technologii i sprzętu potrzebnego do eksploatacji złóż ropy naftowej.

Nowe sankcje na sektor energetyczny, finansowy i zbrojeniowy w Rosji ogłosił we wtorek również prezydent USA Barack Obama.

W ocenie Krzemińskiego, w piątek złoty będzie handlowany w przedziale 4,16-4,20 za euro.

- Powinniśmy w najbliższym czasie obserwować ruch w stronę 4,20 za euro. Poziom na dziś to 4,16-4,20 za euro - powiedział.

NA RYNKU DŁUGU RÓWNIEŻ AWERSJA DO RYZYKA

W ocenie analityków, gorsze nastroje spowodowane m.in. sankcjami gospodarczymi na Rosję sprawiają, że na rynkach panuje awersja do ryzyka.

- Odczyt PMI sprawia, że nadal nie można wykluczać scenariusza obniżki stóp procentowych. To powoduje ograniczenia co do wzrostów rentowności na krótkim końcu. Długi koniec nadal narażony jest na perturbacje z rynków zagranicznych. Widać awersję inwestorów do ryzyka na rynkach wschodzących - powiedział Maciej Popiel, diler SPW z banku PKO BP.

- Publikacja PMI pozwoliła rynkowi się stabilnie otworzyć, jest to wsparcie dla naszego rynku - dodał.

piątek czwartek czwartek
9.40 16.10 9.10
EUR/PLN 4,1834 4,1784 4,1597
USD/PLN 3,1257 3,1206 3,1075
EUR/USD 1,3383 1,3390 1,3387
OK0716 2,43 2,47 2,38
PS0719 2,91 2,93 2,80
DS0725* 3,50 3,52
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »