Reklama

Deprecjacja złotego powinna się zatrzymać

Deprecjacja złotego powinna się zatrzymać, ale krajowa waluta pozostanie słabsza. Kurs EUR/PLN nie powinien przebić poziomu 4,29-4,30. Obligacje pozostaną pod presją, nawet jeśli ustąpią napięcia na Bliskim Wschodzie - rynek będzie wówczas dyskontował opcję ograniczenia programu QE - oceniają analitycy.

- Mamy obecnie do czynienia z klasycznym powrotem awersji do ryzyka (silniejszy CHF, JPY, mocniejsze obligacje rynków bazowych), przez co Polska traktowana jest jak kraj EM, co odbija się nie tylko na rynku długu (...), ale także na walucie. Napięcia na Bliskim Wschodzie nie znikną szybko (rynki mogą zacząć je tylko tolerować, co będzie przyczynkiem do konsolidacji), zaś wzrosty cen ropy naftowej będą kijem w szprychy ożywienia wielu krajów EM - napisano w biuletynie BRE Banku.

Reklama

- Polska się do nich nie zalicza, jednak w pierwszym stadium przeceny nie ma to żadnego znaczenia. Złoty pozostanie przez pewien czas słabszy (nie widzimy powodów do dalszego dynamicznego osłabienia), lecz nie zmieniamy scenariusza powrotu poniżej 4,20 na koniec roku z uwagi na lepsze krajowe dane makro - dodano.

Również zdaniem analityków Banku Zachodniego WBK deprecjacja złotego powinna się zatrzymać.

- EUR/PLN przebił wczoraj poziom 4,26 i strefa 4,29-4,30 to teraz istotny opór dla kursu. W nocy na rynku złotego nie zaszły duże zmiany i na otwarciu EUR/PLN jest blisko 4,28. Nastroje na początku sesji są stabilne i wyraźnie lepsze niż w ostatnich dniach, co może zatrzymać (przynajmniej na chwilę) deprecjację złotego do euro. W obliczu niepewności związanej z Syrią potencjał do odreagowania jest jednak ograniczony - napisano w porannym raporcie banku.

Obligacje pod presją nawet w przypadku ustąpienia napięcia w Syrii

- Obligacje skarbowe traciły wczoraj, a rentowności wzrosły o 3-8 pb. Wycena 10-letniego benchmarku ponownie zbliżyła się do 4,50 proc. W razie ustąpienia napięcia politycznego w Syrii rynki finansowe wrócą do dyskontowania opcji ograniczenia łagodzenia ilościowego przez Fed, co podtrzyma ruch rentowności w górę - napisano w porannym raporcie banku Pekao SA.

- Informacje z Ministerstwa Finansów o planach emisji obligacji w EUR i USD w IV kwartale oraz wypowiedzi J. Winieckiego i E. Chojnej-Duch z RPP nie były zaskoczeniem i zostały neutralnie odebrane przez inwestorów - dodano.

W środę w rozmowie z TVN CNBC zarówno Jan Winiecki, jak i Elżbieta Chojna-Duch z RPP potwierdzili, że ich zdaniem polityka pieniężna powinna na razie pozostać stabilna.

czwartek środa środa

9.35 15.55 9.00

EUR/PLN 4,2856 4,2948 4,2572

USD/PLN 3,2298 3,2247 3,1813

EUR/USD 1,3259 1,3312 1,3382

OK0116 3,28 3,23 3,22

PS0718 3,86 3,90 3,79

DS1023 4,48 4,49 4,41

Dowiedz się więcej na temat: zatrzymacie | waluty | Ale | Zatrzymać

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »