Dobre prognozy dla złotego

Poranne otwarcie głównych par walutowych zwiastuje dobrą sesję dla złotego, choć będzie on nadal silnie uzależniony od tego co wydarzy się na światowych rynkach - uważają analitycy.

"O godz. 8.00 rano EUR/PLN oscylowało wokół 4,0665, zaś USD/PLN na poziomie 3,3300. O zachowaniu się kursu złotego wciąż decydować powinny czynniki zewnętrzne. Niemniej jednak ewentualnie wyraźnie inny od oczekiwań odczyt inflacji w dniu dzisiejszym może również wpływać na kwotowania" - uważają analitycy Pekao SA. "Krzywa dochodowości pozostaje pod wpływem globalnych nastrojów. Z jednej strony na dłuższy koniec negatywnie oddziaływać może obniżenie ratingu Grecji. Krótszy koniec może zachowywać się lepiej, jeżeli dane inflacyjne z GUS byłyby zbliżone do prognozy resortu finansów (2,1 proc. r/r)" - podkreślają analitycy Pekao SA.

Reklama

- - - - -

Zdaniem Andrzeja Kaźmierczaka z Rady Polityki Pieniężnej, kurs złotego na poziomie około 3,9 - 4,0 za euro byłby korzystny z punktu widzenia konkurencyjności polskiego eksportu. "Niewątpliwie istnieje możliwość podjęcia interwencji wtedy, kiedy ruchy kursu mają charakter spekulacyjny, wtedy, kiedy on odbiega od poziomu równowagi fundamentalnej. Wygładzanie wahań kursu ma wtedy sens" - powiedział w rozmowie z PAP Kaźmierczak. "Aprecjacja kursu jest problemem, pogarsza konkurencyjność cenową eksportu. Osłabienie dynamiki wzrostu PKB od tej strony jest zjawiskiem niekorzystnym. Bardzo ważne jest, aby nie pogarszać sytuacji sektora eksportowego" - dodał Kaźmierczak.

GUS poda majowy wskaźnik inflacji o godzinie 14.00.

           wtorek      poniedziałek   poniedziałek 
             9.30        16.00           9.20 
EUR/PLN     4,0809       4,0787         4,0932 
USD/PLN     3,3499       3,3316         3,3592 
EUR/USD     1,2179       1,2237         1,2183 
OK0712      4,56         4,55           4,55 
PS0415      5,25         5,22           5,27 
DS1019      5,76         5,74           5,77 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2010 r. wzrosły o 0,3%.

W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 0,7%) oraz towarów i usług związanych z transportem (o 1,0%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,16 pkt proc. i 0,09 pkt proc. W okresie styczeń - maj br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,9%. Najbardziej podniesiono opłaty związane z transportem (o 4,9%), ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 2,9%), a także ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 2,6%).

Niższe były natomiast ceny odzieży i obuwia (o 2,9%). Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku był niższy niż w kwietniu br. (2,2% wobec 2,4%) i znajdował się poniżej celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5%). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 2,9%) oraz w zakresie transportu (o 8,1%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,74 pkt proc. i 0,73 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,21 pkt proc.

Ceny żywności w maju br. wzrosły o 0,7%

(wobec wzrostu o 0,8% w kwietniu br.). Najbardziej podrożały owoce (o 12,9%), o czym zdecydowały czynniki sezonowe. Wyższe niż przed miesiącem były ceny warzyw, artykułów w grupie "jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne", mleka oraz masła (po 0,4%). Więcej niż w kwietniu br. konsumenci płacili za sery i miód (po 0,3%), a także pieczywo (o 0,2%). Niższe niż przed miesiącem były ceny jaj (o 1,1%). Maj br. to kolejny miesiąc, w którym mniej należało zapłacić za cukier (o 1,0%). Utrzymał się obserwowany od sierpnia 2009 r. spadek cen ryżu, za który w maju br. należało zapłacić o 0,9% mniej niż w przed miesiącem. W następstwie zmian cen skupu żywca potaniało mięso wieprzowe (o 0,5%) i drób (o 0,2%).

W maju br., podobnie jak przed miesiącem, ceny napojów bezalkoholowych obniżyły się przeciętnie o 0,1%, w tym wód mineralnych lub źródlanych i soków - po 0,2%. Ceny kawy utrzymały się na poziomie z kwietnia br. Odnotowano natomiast dalszy wzrost cen herbaty (o 0,3%). Maj br. to kolejny miesiąc, w którym więcej należało zapłacić za wyroby tytoniowe (o 0,4%). Podrożały także napoje alkoholowe (o 0,2%). W maju br. ceny odzieży obniżyły się o 0,2%, a obuwia o 0,1%. Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w maju br. o 0,1%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,3%). Zanotowano dalszy wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,7%) i zaopatrywanie w wodę (o 0,4%). Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,2%). Ceny nośników energii utrzymały się na poziomie zanotowanym przed miesiącem.

Podrożała energia cieplna (o 0,2%), a ceny opału obniżyły się przeciętnie o 0,1%. Nieznacznie droższe niż przed miesiącem były towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego (o 0,1%). Więcej niż w kwietniu br. należało zapłacić za środki do prania i czyszczenia (o 0,2%) oraz meble i elementy meblarskie (o 0,1%). Tańszy był sprzęt gospodarstwa domowego (o 0,2%).

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: analitycy | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »