Fed nie zmieni stóp przez przynajmniej 3 lata

Na wczorajszym posiedzeniu FOMC nie zmienił parametrów polityki pieniężnej. Fed zauważa lepsze niż zakładane w ostatnim okresie dane o aktywności gospodarczej i zatrudnieniu, jak również niedawny wzrost inflacji, pozostaje jednak ostrożny co do perspektyw aktywności gospodarczej, zatrudnienia i inflacji.

Fed zapowiedział, że "Komitet będzie dążył do utrzymania przez pewien czas inflacji na poziomie umiarkowanie powyżej 2%, tak aby uśredniona w czasie inflacja wyniosła 2% i długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostawały dobrze zakotwiczone na poziomie 2%". Jest to kluczowa część oświadczenia w świetle zaktualizowanych wytycznych w zakresie celu polityki pieniężnej po publikacji przeglądu strategii polityki FED, gdzie zapowiedział on przejście na uśredniony cel inflacyjny.

Decyzja Fed nie była jednomyślna, R. Kaplan chciał, aby w oświadczeniu podkreślono "większą niż dotychczas elastyczność w zakresie stóp procentowych" - tzn. sugerując, że stopy mogą pozostać na niskim poziomie jeszcze dłużej. N. Kashkari chciał z kolei sprecyzować, że stopy nie zmienną się, dopóki "inflacja bazowa nie osiągnie 2% w sposób trwały", co byłoby  bardziej gołębie niż przegłosowane oświadczenie ("trwały" kontra "przez pewien czas").

Reklama

Konsensus prognoz członków FOMC Fed (tzw. dot plot) wskazuje, że stopa procentowa w USA pozostanie w przedziale 0-0,25% przez cały 2023 r., tylko jeden z 17 członków przewiduje podwyżki przed końcem 2022 r., a tylko czterech spodziewa się ich w 2023 r. Członkowie Komitetu utrzymali swoje długoterminowe prognozy stóp na poziomie 2,5%, prognozy te skupiły się w przedziale od 2% do 3%.

FED oczekuje mniejszego niż wcześniej spadku PKB w tym roku (-3,7% wobec -6,5%) i wolniejszego wzrostu gospodarczego w kolejnych latach: 4,0% wobec 5,0% w 2021, 3,0% wobec 3,5% w 2022. W 2023 r. gospodarka USA ma się rozwijać w tempie 2,5%.  FED podniósł prognozy inflacji: z 0,8% do 1,2%  w 2020 r. i w kolejnych latach o 0,1 pkt. proc. do

Naszym zdaniem komunikat FED pośrednio wskazuje, że w ostatnich latach w USA prowadzona była zbyt restrykcyjna polityka pieniężna. Od 2010 r. inflacja osiągnęła lub przekroczyła cel inflacyjny Fed (2%r/r), zaledwie przez 13 miesięcy. Uwzględniając nową strategię w zakresie inflacji Fed uznaje, że niższa inflacja jest równie niepożądana jak przekroczenie celu.

INGBank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »