Fiskus rusza tropem dochodów z kryptowalut

Jak podał poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Obowiązujące od dwóch lat zasady opodatkowania wirtualnych pieniędzy się nie sprawdziły. Pomóc w poborze podatku mają przepisy, nad którymi pracują resort finansów i OECD.

DGP podaje, że jak wynika z projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i innych ustaw, do którego dotarła gazeta, Ministerstwo Finansów chce, aby nie tylko urzędy celno-skarbowe, lecz także skarbowe mogły występować do banków o udostępnienie informacji dotyczących dochodów z kryptowalut.

"Co więcej, urzędnicy będą mogli o to wnioskować już wtedy, gdy postępowanie toczy się w sprawie, a nie jak dotychczas przeciw konkretnej osobie" - mówi DGP Jakub Wirski, doradca podatkowy z Gardens Tax & Legal. "Zainteresowanie fiskusa będzie więc dotyczyć znacznie większej liczby transakcji niż dotychczas" - przestrzega na łamach gazety ekspert.

Reklama

Jak dodaje DGP, jeszcze ważniejszą zmianę dotyczącą dochodów z kryptowalut szykuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Organizacja chce, aby skarbówki na całym świecie zbierały informacje o transakcjach realizowanych na ich terytorium przez giełdy kryptowalutowe i wymieniały się takimi danymi z kolegami z zagranicy.

"Miałoby to odbywać się automatycznie, w ramach standardu CRS (ang. Common Reporting Standard), który Polska i inne państwa stosują już dziś do pozyskania informacji o dochodach ukrywanych za granicą na kontach bankowych. OECD planuje przedstawić zmodyfikowany o takie informacje standard CRS już w 2021 r." - pisze gazeta

Z niedawno opublikowanego raportu OECD wynika bowiem, że jest problem z wyciekającymi z tradycyjnego systemu podatkowego dochodami z kryptowalut. Dotyczy to również Polski - podaje DGP.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: kryptowaluta | podatek transakcyjny | bitcoin | forex
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »