Reklama

Frank szwajcarski sporo przewartościowany

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) ma przestrzeń do dalszego luzowania polityki, by hamować wzrosty franka, który pozostaje znacząco przewartościowany. inflacja powinna wrócić do poziomu powyżej zera do połowy 2017 r., ale będzie to w dużym stopniu zależało od cen ropy i kursu franka. zapowiedział T. Jordan, prezes SNB dla Reutersa.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

Reklama

Ważny komunikat ws franka szwajcarskiego

Ostatnie posiedzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB). Zgodnie z oczekiwaniami rynku SNB utrzymało docelowy przedział wahań dla stawki LIBOR CHF 3M, tj. [-1,25%; -0,25%] i pozostawiło stopę depozytową na poziomie -0,75%.

W komunikacie przedstawiona została ocena, zgodnie z którą frank szwajcarski jest nadal znacząco przewartościowany, a SNB będzie nadal aktywny na rynku walutowym w przypadku zaistnienia takiej potrzeby.

Jednocześnie zaprezentowana została najnowsza projekcja makroekonomiczna SNB. Ścieżka inflacji została w niej zrewidowana nieznacznie w dół w porównaniu do grudniowej projekcji m.in. z uwagi na spadek cen ropy naftowej oraz pogorszenie perspektyw wzrostu w światowej gospodarce. Zgodnie z marcową projekcją w 2016 r. inflacja wyniesie -0,8% (-0,5% w grudniowej projekcji), 0,1% w 2017 r. (0,3%) oraz 0,9% w 2018 r.

Obniżona została również prognoza szwajcarskiego PKB w 2016 r., którego wzrost zgodnie z marcową projekcją ukształtuje się pomiędzy 1,0% a 1,5% wobec 1,5% w grudniowej projekcji. Obniżenie ścieżki wzrostu PKB uzasadnione zostało spowolnieniem w światowej gospodarce. Biorąc pod uwagę prognozowaną przez nas ścieżkę kursu EUR/PLN (patrz poniżej), oczekujemy, że kurs CHF/PLN spadnie do 3,84 na koniec 2016 r.

Dowiedz się więcej na temat: dolar | R. | Fed | Szwajcaria | kredyt we frankach | euro

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »