Glapiński o przyjęciu euro: Gdy będziemy mieli np. 70 proc. średniej zamożności strefy euro

Rozważanie wejścia Polski do strefy euro może nastąpić wówczas, kiedy stopień konwergencji będzie wysoki i będziemy mieli np. 70 proc. średniej zamożności i dojrzałości gospodarczej strefy euro, czyli za 20, 25, 30 lat - ocenił w piątek prezes NBP Adam Glapiński.

- Oczywiście są grupy przedsiębiorców, instytucji finansowych, które są tym zainteresowane i to byłby dla nich lepszy świat. Ale generalnie dla większości gospodarki, społeczeństwa - byłoby to pogorszenie sytuacji - to po co to robić? - podkreślił.

Glapiński był pytany w radiowej Jedynce o to, kiedy Polska może ewentualnie wejść do strefy euro. W środowej rozmowie z agencją Bloomberg do kwestii przystąpienia do unii walutowej odnosił się premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził on m.in., że "nie jest przekonany, iż problemy euro już się skończyły", a między Polską a krajami eurostrefy "nie ma jeszcze konwergencji".

Reklama

- Premier Morawiecki podtrzymał linię polską, która generalnie mówi, że w ogóle rozważanie takiej kwestii sensowne to może być, kiedy już stopień konwergencji będzie wysoki, kiedy będziemy mieli np. 70 proc. średniej strefy euro zamożności i dojrzałości gospodarczej. Czyli za 20 lat, za 25, za 30. Daj Bóg może wcześniej. No Warszawa wcześniej, ale reszta Polski jeszcze jest poza Warszawą - powiedział Glapiński.

Jak dodał, NBP był najmocniej "zanurzony" w tej dyskusji. - Zrobiliśmy najbardziej głębokie, dokładne studia na ten temat. Opublikowaliśmy takie raporty już dobrych parę lat temu, to się jakby w tym zakresie nic nie zmienia. Zanalizowaliśmy dobre i złe strony - dodał.

Jak wskazał, ewentualne wejście do strefy euro wiąże się również z przeprowadzeniem referendum w tej sprawie. - I musi być wola polityczna, żeby to zrobić, czy to jest sensowne w ogóle - podkreślił.

Jak dodał, "osobiście nie widzi takiej potrzeby". - Jesteśmy bardzo silnym członkiem NATO, wspólnoty zachodniej, jesteśmy bardzo prozachodnim, zachodnim społeczeństwem kulturowo, jesteśmy entuzjastycznym członkiem Unii Europejskiej. Zupełnie nam to jest niepotrzebne, bo gospodarczo, finansowo (...) - powiedział.

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek w Davos, że "Polska powinna wejść do strefy euro wtedy, kiedy zarobki przeciętnego Polaka mniej więcej zbliżą się do średniej unijnej".

Na początku stycznia br. "Rzeczpospolita" opublikowała apel ekonomistów do premiera Morawieckiego o wznowienie przygotowań do wejścia Polski do strefy euro. "W Europie trwa właśnie dyskusja o przyszłym kształcie UE i wszystko wskazuje na to, że nie będzie Unii dwóch prędkości. Jedyną przyszłością będzie poszerzona eurostrefa. Polska powinna wziąć udział w tym procesie, jeśli chce mieć realny wpływ na przyszłość kontynentu, a także jeśli chce na trwałe zakotwiczyć w zachodniej Europie" - napisano w apelu do szefa rządu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: euro w Polsce | Adam Glapiński | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »