GUS podał ważne dane z rynku pracy

Główny Urząd Statystyczny opublikował ważne odczyty z rynku pracy - dynamikę zatrudnienia i wynagrodzenia w październiku. Z danych wynika, że zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,4% r/r., natomiast wynagrodzenia w ciągu roku wzrosły aż o 7,4% i wyniosły 4574,35 zł.

Ekonomiści szacowali, że w ubiegłym miesiącu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 6,5 proc. rdr, a zatrudnienie wzrosło o 4,3 proc. rdr - wynika z konsensusu opracowanego przez PAP.

Silne przyspieszenie wzrostu płac w październiku

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w październiku do 7,4% r/r wobec 6,0% we wrześniu, kształtując się powyżej naszej prognozy (6,1%) i konsensusu rynkowego (6,5%). Naszym zdaniem głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw były przesunięcia wypłat zmiennych składników wynagrodzenia w niektórych branżach, a w mniejszym stopniu narastanie presji płacowej związanej z poprawą sytuacji na rynku pracy.

Reklama

Czynnikiem pozytywnym dla tempa wzrostu wynagrodzeń była również korzystna różnica w liczbie dni roboczych (w październiku br. liczba dni roboczych była o 1 większa niż 2016 r., podczas gdy we wrześniu br. była ona o 1 mniejsza niż przed rokiem), podbijająca dynamikę płac pracowników zatrudnionych na akord. Tym samym uważamy, że w kolejnych miesiącach dynamika nominalnych wynagrodzeń ulegnie zmniejszeniu. W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w październiku o 5,2% r/r wobec 3,8% we wrześniu.

Obniżenie wieku emerytalnego ograniczyło wzrost zatrudnienia

Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w październiku o 5,0 tys. m/m wobec wzrostu o 5,2 tys. we wrześniu. W konsekwencji roczna dynamika zatrudnienia w październiku obniżyła się do 4,4% wobec 4,5% we wrześniu. Podobnie jak w kilku ostatnich miesiącach wzrost zatrudnienia w październiku był ograniczany przez rosnące trudności firm w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników.

Dodatkowo, czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia dynamiki zatrudnienia było skorzystanie przez niektóre osoby z uzyskanego prawa do emerytury w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez PAP, od 1 do 28 października ZUS wydał ponad 224 tys. decyzji o przyznaniu takich świadczeń, z czego aktywne zawodowo osoby stanowiły 31,9%. W kolejnych kwartałach oczekujemy wyhamowania poprawy sytuacji na rynku pracy i łagodnego obniżenia rocznej dynamiki zatrudnienia.

Realne tempo wzrostu funduszu płac najwyższe od 2008 r.

Szacujemy, że realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wyniosło w październiku 9,9% r/r wobec 8,4% we wrześniu i 8,6% w III kw. a tym samym ukształtowało się na najwyższym poziomie od września 2008 r. \Stanowi to nieznaczne ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą dynamika spożycia prywatnego w nie zmieni się w IV kw. w porównaniu do III kw. i wyniesie 4,7% r/r.

Dzisiejsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw są w naszej ocenie lekko pozytywne dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Krystian Jaworski

Starszy Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

..................

Zdaniem eksperta Work Service tempo wzrostu zatrudnienia i tak nie jest wysokie jeśli weźmiemy pod uwagę PKB w III kw., które wynosi 4,7%. Jednocześnie na realną zasobność naszych portfeli coraz mocniej wpływa inflacja, która "zjada" sporą część podwyżek pracowników.

GUS poinformował o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu brutto w październiku. W sektorze przedsiębiorstw było ono wyższe o 7,4% r/r i wyniosło 4574,35 zł.

Nominalny wzrost wynagrodzeń mocno wystrzelił i osiągnął niespotykaną w ostatnich latach dynamikę przekraczającą 7%.

To może cieszyć przede wszystkim pracowników, a choć stanowi wyzwanie po stronie kosztowej dla pracodawców. Warto zwrócić uwagę, że obecnie udział płac w PKB mamy na poziomie 48%, co stanowi jedno z najniższych wskazań w Unii Europejskiej.

W kolejnych latach ta relacja powinna się poprawiać, bo obecnie wzrost wynagrodzeń wyraźnie wyprzedził wzrost produktywności w gospodarce. Jednocześnie, co niezwykle istotne, realny wzrost płac jest znacznie mniejszy. Powodem jest inflacja, która kolejny już miesiąc utrzymuje się na poziomie powyżej 2%.

W dużej mierze odpowiadają za to ceny żywności czyli produkty, które kupuje każdy z nas, a w tej grupie wzrost cen sięgnął niemal 5%. Prognozy Narodowego Banku Polskiego pokazują, że żywność będzie drożeć do końca roku, a to oznacza, że stół świąteczny w tym roku może być naprawdę kosztowny - dodaje Andrzej Kubisiak.

.........................

Zdaniem analityków dzisiejsze dane , należy zauważyć, że ich wynik może być obarczony skutkami zmian wieku emerytalnego (np. odejście pracowników o niższych dochodach powodować będzie sztuczne podniesienie dynamiki).

Podobnie dane w pozostałych miesiącach 4 kw17 mogą zaskakiwać po wyższej stronie m.in. na skutek kontrybucji ze strony sektora górniczego.

Analogicznie dynamika zatrudnienia najprawdopodobniej będzie obniżona ze względu na obniżenie wieku. Rynkowe oczekiwania wskazują na spadek z 4,5%r/r do 4,3%r/r, równocześnie uważamy te szacunki za zbyt optymistyczne.

"Jeśli wzrost wynagrodzeń w krajowej gospodarce przyspieszy, nie można wykluczyć dalszej polaryzacji poglądów w gronie RPP na temat polityki pieniężnej.

Jak na razie dominuje +gołębie+ podejście, choć mimo to, pojawiające się opinie o możliwości podwyżki stóp NBP w I kw. 2018 r. mogą osłabiać obligacje w najbliższym czasie" - oceniają ekonomiści Pekao.

Również eksperci z PKO BP spodziewają się presji na wzrost rentowności na krótkim końcu krzywej w związku z rosnącą presją płacową i jej wpływem na retorykę oraz decyzje Rady Polityki Pieniężnej.

"Dostrzec można bardzo wiele argumentów za tym, aby oczekiwać, że presja płacowa w kolejnych kwartałach będzie się nasilała. Dlatego tu widać przestrzeń do korekty w górę oczekiwań członków RPP" - napisano w raporcie PKO BP. "(...) W dalszym ciągu spodziewać się można presji na wzrost krótkiego końca krzywej dochodowości, a pytanie pozostaje raczej o jej siłę" - dodano.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 4.574,4 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 7,4 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie rdr wzrosło o 4,4 proc.

w PLN zmiana rdr (w proc.) zmiana mdm (w proc.)
WYNAGRODZENIE 4.574,4 7,4 2,3
konsensus PAP --- 6,5 1,3
w tys. zmiana rdr (w proc.) zmiana mdm (w proc.)
ZATRUDNIENIE 6.035,8 4,4 0,1
konsensus PAP --- 4,3 -0,1

W piątek po publikacji danych GUS z rynku pracy krajowa waluta umacnia się. Na rynku długu rośnie dochodowość papierów 5- i 10-letnich.

Po godzinie 14.00 EUR/PLN wynosi 4,2265 wobec ok. 4,24 rano.

Rentowności polskich papierów zwyżkują na środku i na długim końcu krzywej. Dochodowość dziesięcioletnich DS0727 rośnie do 3,40 proc. z 3,39 proc. rano, pięcioletnich WS0922 zwyżkuje do 2,60 proc. z 2,59 proc. Rentowność dwuletnich PS0719 pozostaje bez zmian przy poziomie 1,58 proc.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | płace w Polsce | zatrudnienie w Polsce | GUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »